Bedelli Askerlik Için Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Askerlik için aile hekimi şart mı?

Yükümlü askerlik öncesi sağlık muayene sürecini başlatabilmek için e-Devlet sistemine giriş yapar. Yükümlü süreci başlatmamış ise Aile Hekiminin Askerlik Raporu için muayene işlemi yapmasına gerek yoktur.

Askerlik muayenesinde nelere dikkat edilir?

Eski yönetmeliğin “Sağlık muayenesi ” başlıklı 5. maddesinde, “Ruh ve beden durumları ile iç organları dikkatle gözden geçirilir, nabız sayılır, kan basıncı ölçülür, çıplak olarak belirlenen boy ve kilolar tespit edilir” düzenlemesi yer alıyordu.

Hangi hastalığı olanlar askere gidemez?

Bu hastalıklar şu şekilde; göz hastalıkları, sinir hastalıkları, ruh sağlığı ve hastalıkları, kulak, burun ve boğaz hastalıkları, plastik ve rekonstrüktif şirürji, ağız, çene, yüz, boyun ve diş hastalıkları, deri hastalıkları, iç hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, göğüs hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları,

Askerlik tecili için sağlık raporu gerekli mi?

Daha sonra sağlık kuruluşlarından ” Askerlik için sağlık raporu ” almalısınız. Birçok asker adayı ” Askerlik tecili için muayene gerekli mi?” sorusunu soruyor. Sağlık raporu almak için muayene olmanız gereklidir. Bu belgelerle beraber en yakın askerlik şubesine gidip işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Askerlik yoklama sağlık muayenesi nerede yapılır?

Sağlık muayeneleri; öncelikle yükümlünün kayıtlı olduğu aile hekimi, yoksa müracaat ettiği askerlik şubesine en yakın resmî sağlık kuruluşundaki hekim tarafından yapılır.

You might be interested:  Sağlık Meslek Liselerinde Bölüm Nasıl Seçilir?

Askerlik için kilo sınırı kaç?

Askerlikte Kilo ve Boy Alt – Üst Sınırı Sağlık muayenesi sırasında yapılacak değerlendirmelere göre bu karar doktor tarafından verilecektir. Buna göre askerlikte muafiyet için alt sınır 164 cm boy için 51 – 72 kg, üst sınır ise 210 cm boy için 84 – 115 kg olarak belirlenmiştir.

Askerlik muayenesi nasıl yapılır 2021?

Askerlik başvurusu nasıl yapılır 2021?

 1. Yoklama başvurusu yapacak kişiler E-Devlet sistemine giriş yapmalıdır.
 2. Sistemde arama kısmına Milli Savunma Bakanlığı yazmalıdır.
 3. Çıkan ekranda ASAL yoklama başvurusuna tıklamalıdır.
 4. Gelecek ekrandaki gerekli yerler doldurulmalıdır.
 5. Yoklama başvurusu sonrası kişi muayene olmalıdır.

Askerlik muayenesi e devletten nasıl yapılır?

Yoklama başvurusu ve yoklama başvurusu takibi e – Devlet aracılığıyla yapılıyor. e – Devlet sistemine giriş yaparak site içi arama alanına ‘Milli Savunma Bakanlığı’ yazarak ‘ASAL yoklama başvurusu’ ekranına girerek başvuru ekranına ulaşılabilir.

Askerlik muayenesi nereden öğrenilir?

E Devlet giriş ile Askerlik Durumu Sorgulama için öncelikle www.türkiye.gov.tr internet adresine girmeniz gerekiyor. Bu sayfaya girdikten sonra T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle sayfaya giriş yapabilirsiniz. Daha sonra e devlet hizmetler bölümünden “Milli Savunma Bakanlığı”nı bulmalısınız.

Hangi hastalık durumunda askerlikten muaf?

Askere gidecek olan bireyler detaylı olarak bir muayeden geçiriliyor. Kişilerin herhangi bir ciddi hastalıkla karşı karşıya kalması, askerlikten muaf tutulması için yeterli olabiliyor. Enfeksiyon hastalıkları, göz hastalıkları ve ruh sağlığı bozuk olan bireyler, askerlikten direkt olarak muaf tutuluyor.

Askerlikte hangi durumlarda çürük raporu verilir?

Çürük Raporu Nedir/Nasıl Alınır/ Kimlere Hangi Hastalıklarından Dolayı Verilir?

 • Vücut, kilo, ve beden kitle indeksi askerlik koşullarına uymayan asker adayları,
 • Beden,hareket ve fonksiyonlarını bozan ani yetersizliği, darlığı şekil bozuklukları ve bunların başarısız tedavileri,
You might be interested:  Soru: Laborant Ve Veteriner Sağlık Mezunu Ne Iş Yapar?

Askerlik çürük raporu nelere engel?

Kişinin askerlik yapmasına engel olacak şekilde bir engeli, rahatsızlığı ya da psikolojik rahatsızlığı varsa çürük raporu alarak askerlikten muaf olur. Bu durum sonraki hayatını çok fazla etkilemez. Psikolojik sorunun ne olduğuna bağlı olarak kişi tedavi sürecinden sonra da normal hayatına devam edebilir.

Askerligi ertelemek için ne lazim?

ASKERLİK ERTELEME İÇİN GEREKLİ BELGELER

 • Mezuniyet diploması ve 4 adet fotokopisi.
 • Nüfus cüzdanı ve 4 adet fotokopisi.
 • Yakın zamanda çekilmiş 6 adet vesikalık.
 • Varsa ehliyet ve 2 adet fotokopisi.

Askerlik kendiliğinden tecil olur mu?

Erkekler askerlik dönemine geldiğinde, öğrenci olabiliyor veya okulunu daha yeni bitirmiş olabiliyor. Askere gidecek olan bireyler kendi isteği doğrultusunda askerliğini tecil ettirebilir.

Askerlik sağlık Muayenesi hangi hastanelerde yapılıyor?

Sağlık muayeneleri; öncelikle yükümlünün kayıtlı olduğu aile hekimi, yoksa müracaat ettiği askerlik şubesine en yakın resmî sağlık kuruluşundaki hekim tarafından yapılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *