Evlilik Için Sağlık Raporu Hangi Testler?

Evlilik için hangi testler yapılıyor?

EVLİLİK ÖNCESİ TESTLERİ

  • Kan Grubu Tayini ile kan uyuşmazlığı araştırması
  • Hemogram (tam kan sayımı) ile anemi (kansızlık) araştırması
  • HBsAg ve anti-HBs testi ile Hepatit B virüsü araştırması
  • Anti-HCV testi Hepatit C virüsü araştırması
  • VDRL/RPR testi ile sifiliz (frengi) araştırması

Evlenmeden önce hangi testler yapılır?

Bu gün evlilik öncesinde yaptırılan testler; HIV enfeksiyonları(AIDS): Anti HIV Testi. Hepatit B taraması için:HbsAg Testi. Hepatit C taraması için: Anti HCV Testi. Sfilis (Frengi) için: VDRL Testi.

Evlilik için sağlık raporunda neler var?

Nikah işlemleri için gerekli olan sağlık raporunda genellikle kan tahlili ve akciğer filmi istenmektedir. Kan testleri ile beraber kan grubu belirlenir ve hepatit, frengi ve AIDFS gibi hastalıkların var olup olmadığı kontrol edilir. Ayrıca çiftlerin kan uyuşmazlığı olup olmadığı da kan testleri ile belirlenmektedir.

Evlilik için sağlık raporu aç karnına mı?

Evlilik için sağlık raporu aç karnına yaptırabileceğiniz kan tahlilleri içeriyor. Evlilik sağlık raporu için gerekli testlerin içeriğinde yer alan akciğer röntgeni ile olası bir verem hastalığının, kan tahlili ile de akdeniz anemisi, aids, hepatit gibi olası hastalıkların tetkiki yapılıyor.

You might be interested:  Sık sorulan: Ehliyet Almak Için Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Nikah sağlık raporu kaç günde çıkar?

Evlilik öncesi sağlık raporu işlemleri genellikle bir günde tamamlanabilmektedir. Fakat kişilerin tercih ettikleri kurumlarda bazı testlerin uygulanmaması, farklı kuruma yönlendirilmesi, tekrar diğer kuruma giderek onaylatması, kurumların yoğunluğu gibi faktörler evlilik için sağlık raporu alma süresini uzatabilir.

Evlilik için kan tahlili ne zaman çıkar?

Laboratuvarımıza gelen çiftler aynı gün içerisinde testlerinin sonuçlarını alabilir, akabinde kalan prosedürüde (akciğer röntgeni ve hekim onayı) aynı gün içinde tamamlayabilirler.

Evlenmeden önce kan tahlili neden yapılır?

Kan tahlilinde kan grubunun belirlenmesinin yanı sıra, hepatit, frengi ve AIDS gibi hastalıkların olup olmadığına da bakılıyor. Evlilik öncesi kan tahlili yaptırmak, çiftlerin kan uyuşmazlığına sahip olması halinde çocuk yapmadan önce önlemlerini de almaları açısından önem taşıyor.

Evlenmeden önce bekaret testi zorunlu mu?

Kızlık zarı muayenesi yapmak doktor için kanuni bir zorunluluk değildir. Kişi 18 yaşın üstünde ve ancak kendi isteği ile kızlık zarı muayenesi olmak isterse, jinekolog bu muayeneyi yapmalıdır.

Evlenemez raporu kimlere verilir?

Akıl hastaları, evlenmelerinde tıbbi sakınca bulunmadığı resmi sağlık kurulu raporuyla anlaşılmadıkça evlenemezler. Evlenmeye engel hastalığının bulunmadığını, resmi sağlık raporu ile belgelendirmeyenler evlenemezler.

Kan Uyuşmazliği evliliğe engel mi?

Kan uyuşmazlığı genellikle, baba pozitif, anne negatif iken olmaktadır. Eğer baba negatif, anne pozitif ise kan uyuşmazlığı önemini kaybetmektedir. Kan uyuşmazlığı, evliliğe engel değildir. Ancak çocuk yapmayı planlayan çiftler, çocuk doğmadan önce önlemini almalıdır.

Sağlık ocağında akciğer filmi çekilir mi?

Bunun yanı sıra akciğer filmi çektirmesi gereken vatandaşlar, herhangi bir hastaneye gidip doktor muayenesine girmeden yani doktordan randevu almadan da akciğer filmi çektirebilme imkanına sahip olmaktadır. Günümüzde pek çok kişi sağlık ocaklarına giderek akciğer grafisi veya akciğer filmi çektirmek istemektedir.

You might be interested:  FAQ: Sağlık Bakanlığı Ne Zaman Alım Yapacak?

Kan tahlili yaptırmak için aç olmak gerekir mi?

Acil durumlar ve tokluk şekeri analizi dışında çoğunlukla tahliller hasta aç iken yapılmaktadır. Bazı hastalar neden tok karna tahlil yapılmadığını sorgulamaktadır. Sindirilen besinler bağırsaklardan emilir ve daha sonra kan dolaşımına katılır. Kanda bazı seviyeler yükselerek değerlerini değiştirir.

Evlilik için akciğer filmi nerede çekilir?

Bu sağlık raporları da hükümet tabipliği, sağlık ocakları, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlama Merkezleri’nden alınabiliyor.

Nikah günü almak için ne gerekli?

Evlenme dosyasında bulunması gereken belgelerin toplanmasının ardından, nikah günü almak için, eşlerden birinin ikametinin bulunduğu belediyeye bağlı evlendirme dairesine başvurmak gerekiyor. 2018 yılı itibarıyla nikah başvuruları ilçe müftülüklerinde de yapılabiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *