FAQ: Sağlık Bakanlığı Onaylı Olduğunu Nasıl Anlarız?

ÜTS nedir?

ÜTS NEDİR? Ürün Takip Sistemi ( ÜTS ) Projesi: Ülkemizde üretilen veya ithal edilen tüm tıbbi cihazların ve kozmetik ürünlerin üretim bandından satılıp kullanıldığı yere kadar tekil ürün takibini sağlayabilmek, son kullanıcıya kadar ürünü izleyebilmek için geliştirilen bir projedir.

Maske Sağlık Bakanlığı onaylı mı?

Piyasada tek kullanımlık maske üreten yaklaşık 300 adet firma bulunmasına rağmen, bunlardan sadece 18 firma Sağlık Bakanlığı tarafından onaylıdır. Sonuç olarak Piyasadaki maskelerin %95′ e yakını izinsiz üretilmektedir.

ÜTS sistemine nasıl kayıt olunur?

Ürün Takip Sistemi ile ilgili başvuru, giriş ve diğer işlemler için https://utsuygulama.saglik.gov.tr/ UTS / adresi kullanılacaktır. ÜTS ‘ye başvurular, E-imza ile gerçekleştirilebilecek. https://utsuygulama.saglik.gov.tr/ UTS / adresinde «E-imza» butonu tıklanır.

Sistemde tekil ürünü var ne demek?

Sistemde Kayıtlı iken tekil ürün bildirimi yapılmış ürünlerin, ürün güvenliğini etki eden bir sebep olmaksızın ürün kaydı düşmesi halinde “ Sistemde Tekil Ürünü Var ” şeklinde görünmektedir. Bu kapsamdaki ürünleri satın almanızda bir mahsur bulunmamaktadır.

ÜTS ürün sorgulama nasıl yapılır?

ÜTS ‘de kayıtlı kullanıcınız ile sisteme giriş yapabilirsiniz. ÜTS ‘de kayıtlı ürün, firma bilgisi sorgulama yapabilirsiniz. saniye içinde E-Devlet üzerinden giriş yapmak üzere E-Devlet Kapısına yönlendirileceksiniz. Başarıyla giriş yapmanız durumunda Ürün Takip Sistemi otomatik olarak yüklenecektir.

You might be interested:  Genel Sağlık Sigortası Borcu Ödenmezse Ne Olur?

UTS kaydi nasil yapilir?

o ÜTS BAŞVURU uygulamasına e-imza, e-Devlet şifresi veya mobil imza ile giriş yapılır. Sistem’e yapılan girişin ardından Firma Başvurularım Ekranı görüntülenir. o Sağ üst köşede yer alan Kozmetik Firması Ekle düğmesine tıklanır. Kozmetik Firma Başvurusu Ekle penceresi görüntülenir.

Maskenin sağlıklı olduğunu nasıl anlarız?

Maskelerin üzerinde de bu işaretin olması gerekiyor. “CE” işareti ürünlerin sağlığa uygun olduğunu gösteriyor. Uzmanlar maskelerde de “CE” işaretinin aranması gerektiğine dikkat çekiyor. Bu işaret ürünün güvenli olduğunu, üretilirken de bütün standartlara uygun olduğunu gösteren bir işaretleme.

Maskenin iyi olduğunu nasıl anlarız?

Kaliteli ve iyi cerrahi maske kullanımda rahat nefes aldırabilmeli ve yüksek partikül filtreleme seviyesine sahip olmalıdır. Kaliteli Maske Özellikleri

  1. Düşük solunum direncine sahip olmalı ve rahat nefes almaya olanak sağlamalıdır.
  2. Non-woven yani dokusuz kumaş kullanılarak imal edilmeli ve gözenekleri küçük olmalıdır.

Maskelerde UTS nedir?

Maske satın alırken TÜBİTAK BİLGEM’in geliştirdiği “Ürün Takip Sistemi (ÜTS)” uygulaması ile tıbbi maskenin gerçek olup olmadığını kontrol edebilir, böylece sahte maskelerden uzak durabilirsiniz.

ÜTS Eczane kaydı nasıl yapılır?

Eczane imza yetkilisi tarafından https://utsuygulama.saglik.gov.tr adresindeki “Başvuru” modülüne giriş yapılıp Tıbbi Cihaz Firma Başvurusu Ekle ekranına geçilerek sırasıyla, Faaliyet Alanı >>> Eczane. Eczacı T.C. Kimlik No >>> Eczane Getir.

Titubb Yeni firma kaydı nasıl yapılır?

Bilindiği üzere TİTUBB firma kayıt işlemleri için, TİTUBB sistemine online veri girişi yapılmasının ardından www.huap.org.tr/ ubb web adresindeki Sağlık Bakanlığı duyuruları doğrultusunda hazırlanan firma kayıt başvuru dosyasının Sağlık Bakanlığına gönderilmesi gerekmektedir.

ÜTS teknik servis personel kaydı nasıl yapılır?

(1) Genelge kapsamında faaliyet yürüten teknik servis ÜTS kayıt işlemlerini https://utsuygulama.saglik.gov.tr adresinden gerçekleştirecektir. (2) Kayıt işlemlerinde herhangi bir fiziki belge talep edilmemekte olup kayıt işlemi ÜTS üzerinden tamamen elektronik ortamda gerçekleşecektir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Genel Sağlık Sigortası Nasıl Başlar?

ÜTS hata 409 nedir?

Http 409 Hata Mesajı Nedir? Kullanıcının göndermiş olduğu isteğin web sunucusu üzerinde önceden belirtilmiş bir kural veya versiyon farklılıklarından dolayı oluşan uyumsuzluğun neden olduğu hata mesajıdır. 3- Sunucu üzerindeki kuralları tekrar gözden geçirerek oluşturulan gereksiz kuralları temizleyebilirsiniz.

ÜTS verme bildirimi nasil yapilir?

Ürün Hareketleri menüsü altındaki ‘TÜKETİCİYE VERME /KULLANIM/DİĞER BİLDİRİMLER’ butonu tıklanır. Açılan ekranda ‘Ürün Numarası (Barkod) ve Lot Numarası’ bilgileri girilip ‘SORGULA’ butonu tıklanır, Listelenen ürün seçilir ve sağ üst kısımdaki ‘TÜKETİCİYE VERME BİLDİR’ butonu tıklanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *