FAQ: Sağlık Bilimleri Lisansiyeri Ne Iş Yapar?

Sağlık Bilimleri Lisansiyeri kimler?

Bilindiği gibi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 36 ncı maddesinin “Ortak Hükümler” başlıklı (A) fıkrasının 5 inci bendinde; “Dört yıl ve daha fazla süreli yüksek öğrenim görenlerden tabip, diş tabibi, veteriner hekim, eczacı ile benzeri sağlık bilimleri lisansiyerleri (Hayvan sağlığı dâhil) Biyolog

Lisansiyeri ne demek?

Lisansiyer kelime kökeni olarak Fransızca üniversite okuyan anlamına gelir. Yükseköğrenim Kurulu tarafından 2014 yılında yayınlanan 698 sayılı yazılı ile Sağlık Bilimleri Fakülteleri Programlarından mezun olanların Sağlık Bilimleri Lisansiyeri olarak değerlendirilmesine karar verildi.

Psikologlar sağlık Lisansiyeri mı?

SES tarafından yayınlanan açıklamaya göre psikoloji bölümlerinden mezun olan psikologlar artık sağlık bilimi lisansiyeri sayılacak. Açılan iptal davası sonucu yürütme durduruldu. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı tarafından 24 Şubat 2016 tarihli toplantıda konuyla ilgili bir karar alınmıştı.

Sağlık Yönetimi mezunu sağlık memuru olur mu?

Sağlık memuru olmak için üniversitelerin, dört yıllık lisans veya 2 yıllık önlisans eğitimi veren Sağlık Yönetimi, Yaşlı Bakımı, İlk ve Acil Yardım, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri gibi ilgili sağlık bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir.

Çocuk Gelişimci sağlık Lisansiyeri mi?

YÖK’ü kararına göre Bakanlığın Sağlık Lisansiyeri saydığı bölümlerden Antropoloji, Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Moleküler Biyoloji, Sağlık Eğitimi, Sağlık Memurluğu, Sosyal Çalışmalar, Sosyal Hizmetler, (Sosyal Hizmet bölümü sağlık lisansiyeri sayılmaktadır) ve Tıbbi Biyolojik bilimler Lisans bölümleri

You might be interested:  Hızlı Cevap: Sağlık Ataması Ne Zaman Olacak?

Psikoloji mezunları Psikolojik Danışman olabilir mi?

Psikoloji bölümü öğrencilerine ek olarak psikolojik danışmanlık ağırlıklı bir eğitim alırlar. Ülkemizde PDR ve psikoloji mezunları (klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapmadıkça) hastanelerde klinik psikolog olarak atanamamaktadır.

PDR Sağlık Lisansiyeri mi?

YÖK Karar Verdi: PDR Mezunları Sağlık Lisansiyeri Değil.

Sağlık yönetimi mezunu hangi kpss’ye girer?

Mühendislik fakültesi mezunları ve 3. sınıf öğrencileri, veterinerlik fakültesi mezunları ve 3. sınıf öğrencileri, psikoloji ve sosyoloji bölümü mezunları ile 3. sınıf öğrencileri, Sağlık bilimleri fakültesi (hemşirelik, ebelik, fizik tedavi ve rehabilitasyon, beslenme ve diyetetik ve sağlık yönetimi /idaresi )

Sağlık yönetimi ataması var mı?

Bölümün kamu kuruluşlarında alan içi istihdam olanağı yoktur. Kamu Personeli Seçme Sınavında Sağlık Yönetimi mezunları için alan ayrımı yapılmamıştır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi için açılan alanlarda atama mümkün olmamaktadır.

Sağlık yönetimi 2020 kaç kişi atandı?

2020 /1 KPSS merkezi ataması için sağlık yönetimi mezunu olarak başvuru yapılabilecek 115 kadro bulunmakta idi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *