FAQ: Sağlık Ocağından Doğum Kontrol Hapı Nasıl Alınır?

Doğum kontrol hapını sağlık Ocağı veriyor mu?

Sağlık Bakanlığı, elinde olmadığı için sağlık ocaklarına doğum kontrol hapı gönderemiyor. Sağlık Bakanlığı, illerin doğum kontrol malzemesi durumu gözönünde bulundurarak yıllık malzeme ihtiyaçları belirliyor ve bunu karşılamak üzere de üçer aylık dönemler halinde yılda 4 defa illere malzeme gönderiyor.

Aile hekimi doğum kontrol hapı verir mı?

Sağlık konusunda eğitimler verir ve halkı bilinçlendirir. Aile planlamasında yardımcı olabilir. Güvenli cinsel ilişki danışmanlığı verir. Ücretsiz doğum kontrol hapı ve prezervatif dağıtımı yapar.

Sağlık ocağı prezervatif verir mi?

” Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde, sağlık ocaklarında ve ana çocuk sağlığı-aile planlaması merkezlerinde doğum kontrol hapları ile prezervatifler için halktan ücret alınmayacak.”

En iyi doğum kontrol yöntemi nedir?

Doğum Kontrol Hapı Doğum kontrol yöntemleri içerisinde, en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Hapların düzenli kullanımıyla hamilelikten korunma %99’a kadar etkili olur.

Adet olmadan da doğum kontrol hapı kullanılabilir mi?

Doğum kontrol hapına başlamak için; – Adetin ilk günü, doğum kontrol hapı alınabilir. Adet olunan güne denk olan günün karşısındaki hap alınarak başlanmalıdır.

You might be interested:  Sağlık Ocaklarına Hemşire Alımı Nasıl Oluyor?

Doğum kontrol hapı nereden alınır?

Doğum kontrol hapını satın almak için bir doktordan reçete almanız gerekir. Doğum kontrol hapını reçetesiz alamazsınız. Doğum kontrol hapını sadece bir eczaneden alabilirsiniz.

Doğum kontrol hapı reçetesiz satılıyor mu?

Yetişkinlerin ve 14 yaşın üzerindeki gençlerin reçetesiz alabileceği gebelik önleyici araçlar vardır. Bunun anlamı, bu gebelik önleyici araçları almak için önceden doktora gitmek zorunda olmamanızdır.

Doğum kontrol hapı reçeteli mı?

Doğum kontrol hapını satın almak için bir doktordan reçete almanız gerekir. Doğum kontrol hapını reçetesiz alamazsınız. Doğum kontrol hapını sadece bir eczaneden alabilirsiniz.

Doğum kontrol hapı isimleri nelerdir?

Doğum Kontrol Hapı İsimleri

 • Yasmin,
 • Yazz,
 • Qlairista,
 • Microgynon,
 • Desolett,
 • Ginera,
 • Gynelle,
 • Diane35,

Eczaneler prezervatif veriyor mu?

Prezervatif satın almak için uğraşmanız ya da özel bir satış noktası aramanız gerekmez. Tüm eczanelerde ve birçok markette rahatlıkla prezervatif bulabilirsiniz.

Prezervatif kaç cm?

Büyük boy olarak satılan prezervatiflerin 55 mm temsili genişlik ve 35 mm ağız çağı vardır. Orta boy prezervatif 52 mm temsili genişlik ve 33 mm ağız çapına sahiptir. Küçük boy prezervatifte bu ölçü 49 mm temsili genişlik ve 31 mm ağız çapındadır.

Prezervatif ile korunma ne kadar güvenilir?

Cinsel ilişki sırasında erkekten atılan meni içerisindeki erkek tohum hücrelerinin kadının haznesine dökülmesini engelleyerek gebelikten korur. Doğru kullanıldığında %97 etkilidir. Eşleri cinsel yolla bulaşan hastalıklardan (AIDS, frengi, bel soğukluğu gibi) korur. Erkeklerin aile planlamasına katılımını sağlar.

En garantili doğum kontrol yöntemi nedir?

Bu çok yüksek bir risk buna karşılık en garantili doğum kontrolü şu anda dünyada, tüplerin bağlanması yani kadının her iki tüpünün bağlanması ve her ikisinin yakılması veya deri altı implantları veya hormonlu spiral bunlar şu anda en güvenli doğum kontrol yöntemleri.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Kura Ne Zaman?

Hiç doğum yapmamış kadın nasıl korunur?

Genel Korunma Yöntemleri

 1. Hap ve Mini Hap. Her gün düzenli alınması gerekir.
 2. Aylık İğne. Düzenli olarak ayda bir kez, kas içine enjeksiyonla uygulanır.
 3. Üç Aylık İğne. Düzenli olarak üç ayda bir, kas içine enjeksiyonla uygulanır.
 4. Deri Altı Kapsülleri.
 5. Rahim İçi Araç
 6. Kondom (Prezervatif, Kılıf, Kaput)
 7. Diyafram.
 8. Kadın Kondomu.

Hangi spiral daha sağlıklıdır?

Hormonlu spiralin koruyucu etkisi, bakırlı spiralden fazladır. Bakırlı spiral ile % 3-5 gebelik oluşabilir. Bunun en önemli nedeni de yerinde olmayan kaymış spirallerdir. Hormonlu spiralin koruyuculuğu % 100 e yakındır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *