FAQ: Sağlık Raporunda Hangi Testler Yapılıyor?

Sağlık raporunda neler var?

Devlet kurumları veya özel şirketler tarafından birçok işleme istinaden talep edilebilen heyet raporu, kişinin sağlıkla ilgili profilini gösteren belgedir. İstenilen Tahlil ve Testler:

 • Odyometri.
 • SFT.
 • EKG.
 • Akciğer Grafisi.
 • Hemogram.
 • Glukoz Açlık.
 • Kreatinin.
 • SGOT.

4 lü sağlık taraması nedir?

Dörtlü tarama testi, bebeğin belirli doğum kusurları için risk altında olup olmadığını belirlemek amacıyla hamilelik sırasında yapılan bir kan testidir.

Heyet raporu kan tahlilinde nelere bakılır?

Kan tahlilinde kan grubunun belirlenmesinin yanı sıra, hepatit, frengi ve AIDS gibi hastalıkların olup olmadığına da bakılıyor.

Hepatit raporu nereden alınır?

Doktorunuz veya sağlık kliniğinizin isteyebileceği, ” hepatit B kan paneli” adında basit bir hepatit B kan testi vardır. Bu kan örneği doktorunuzun ofisinde alınabilir.

Sağlık raporu neyi kapsar?

Sağlık raporu, kişilerin sağlıklı olduğunun kanıtıdır. Askerlik, evlilik, iş girişi gibi durumlarda istenmektedir. İstenilen sağlık raporuna göre işlemler ve ücretler değişim göstermektedir. Uzmanlar doktorlar tarafından verilir.

Gebelikte 4 lu tarama testi nedir?

Dörtlü test nedir? Dörtlü test olarak adlandırılan inceleme down sendromu (trizomi 21), nöral tüp defekti ve trizomi 18 adı verilen genetik hastalığın bebekte olma olasılığını saptayan bir kan incelemesidir. Alfa feto protein bebeğin karaciğerinden salgılanan bir proteindir.

You might be interested:  Soru: Özel Sağlık Sigortası Doğumu Ne Zaman Karşılar?

4lu tarama nasıl yapılır?

Dörtlü Test Nasıl Yapılır? İşlem öncesi ultrasonografi ile önce bebek değerlendirilir ve bebeğin ölçümleri yapılır. Sonrasında anne adayından alınan kan örneği ile ultrasonografik bilgiler birleştirilerek bir risk hesaplamasına gidilir.

3 lü 4 lü tarama testi nedir?

Üçlü tarama testi (Triple test ), bütün hamile anne adaylarına, hamilelik döneminin 16.ile 18. haftaları arasında tavsiye edilen bir kan testidir. Anne adayından alınan kan örneğinde, 3 adet farklı hormon ölçümü yapılır.

Kan testinde neler ortaya çıkar?

Doç. Dr.Yavuz Furuncuoğlu, kan tahlillerindeki genetiği bize şöyle anlattı:

 • Sedimantasyon: Kanın çökme hızıdır.
 • Üre-Bun- Kreatinin: Böbreklerin çalışmasını gösterir.
 • Ürik asit: Protein yıkımının son ürünüdür.
 • AST-ALT: Karaciğer fonksiyonlarını gösterir.
 • Glukoz: Kan şekerini gösterir.

Nikah için kan tahlilinde neye bakılıyor?

Evlenecek çiftlerde yapılacak hemogram denilen kan analizi testi ile ciddi bir anemi (kansızlık) ve/veya kan uyuşmazliği durumu anlaşılmaktadır. Bu testle ülkemizde sıklıkla görülen genetik bir kan hastalığı olan Talasemi (Akdeniz anemisi) hastalığı olup olmadığına da bakılabilir.

Nikah için akciğer filmi nerede çekilir?

Bu sağlık raporları da hükümet tabipliği, sağlık ocakları, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlama Merkezleri’nden alınabiliyor.

hepatit B taşıyıcısının normal değeri kaç olmalı?

Hepatit B aşısı olmamış bir kişinin değeri < 5 mIU/ml düşük yani negatif olmalıdır. Aşı yapılmış kişinin ise Anti HBS değeri ≥12 mIU/ml yüksek yani pozitif olmalıdır. Yapılan test sonucunda değerin 5-12 arasında bir değer belirtmesi “belirsiz” olarak kabul edilmektedir.

Spor yapabilir raporu hangi bölümden alıyor?

Raporu bir prosedür gibi görmemeli, “Benim çocuğumun sağlığı, seçtiği spor için gerçekten uygun mu?” sorusuna yanıt aradığımızı unutmamalıyız. Eğer çocuğunuz lisanslı spor yapacaksa sizlere tavsiyemiz, mutlaka hastanelerin spor hekimliği bölümüne başvurmanızdır.

You might be interested:  Sağlık Bakanlığında Becayiş Nasıl Yapılır?

hepatit B pozitif çıkarsa ne olur?

Pozitif olan HBsAb kişinin Hepatit B aşısına başarılı tepki gösterdiğini; akut bir hepatit B enfeksiyonundan iyileştiğine ayrıca gelecekteki bir hepatit B enfeksiyonuna bağışıklık kazandığını gösterir. HBcAb pozitifse geçmişte yaşanan bir hepatit B enfeksiyonuna işaret eder. Ayrıca HBV DNA değeri de aranır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *