Hızlı Cevap: Askerlik Sağlık Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Askerlik muayenesi ne zaman yapılır?

1 Ocak 2021’de askerlik çağına girecek 2002 doğumlu yükümlülerden kanuni erteleme hakkı bulunmayanlar ile ertelemeleri 2021 yılı içinde sona ereceklerin 1 Ocak-31 Aralık 2021 tarihlerinde yoklamalarını yaptırmaları gerektiği bildirildi.

Askerlik yoklaması sağlık muayenesi nasıl yapılır?

Sağlık muayeneleri; öncelikle yükümlünün kayıtlı olduğu aile hekimi, yoksa müracaat ettiği askerlik şubesine en yakın resmî sağlık kuruluşundaki hekim tarafından yapılır.

Askerlik giderken muayenede ne yapıyorlar?

Yükümlüler öncelikle fiziki muayeneye tabi tutulur. Kişinin boy ve ağırlık tespiti yapılır. Askerlik yapmasına engeli olmayanlara hekim ‘Askerliğe elverişli’ raporu verir. Yükümlülüğün yerine getirilmesine mani bir durum tespit edildiyse söz konusu kişi hastaneye sevk edilir.

Askerlik muayenesi nasıl yapılır 2021?

Askerlik başvurusu nasıl yapılır 2021?

 1. Yoklama başvurusu yapacak kişiler E-Devlet sistemine giriş yapmalıdır.
 2. Sistemde arama kısmına Milli Savunma Bakanlığı yazmalıdır.
 3. Çıkan ekranda ASAL yoklama başvurusuna tıklamalıdır.
 4. Gelecek ekrandaki gerekli yerler doldurulmalıdır.
 5. Yoklama başvurusu sonrası kişi muayene olmalıdır.

Askerlik Yoklaması ne zaman yapılır?

Milli Savunma Bakanlığı yaptığı duyuruda “1 Ocak 2021’de askerlik çağına girecek 2002 doğumlu yükümlülerden kanuni erteleme hakkı bulunmayanlar ile ertelemeleri 2021 yılı içinde sona ereceklerin 1 Ocak-31 Aralık 2021 tarihlerinde yoklamalarını yaptırmaları gerekiyor” diye belirtti.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Sağlık Bakanlığı Hemşire Alımı 2019 Ne Zaman?

Askerlik muayenesi aile hekimi nasıl yapılır?

Yükümlü süreci başlatmamış ise Aile Hekiminin Askerlik Raporu için muayene işlemi yapmasına gerek yoktur. Yükümlüyü öncelikle e-Devlet’ ten süreci başlatması için bilgilendirmelidir. Yükümlünün bilgilerini alan Aile Hekimi normal bir muayene gibi protokol numarası alır ve muayene kaydı oluşturur.

Askerlik muayenesi Her Yerde Yapılabilir mi?

Bu muayeneler, askerlik şubesinin bulunduğu yerde öncelikle varsa kayıtlı olduğu aile hekimi tarafından, yoksa en yakın resmi sivil sağlık kuruluşlarında tek tabip tarafından yapılır.

E devlet askerlik muayenesi nasıl yapılır?

Yoklama başvurusu ve yoklama başvurusu takibi e – Devlet aracılığıyla yapılıyor. e – Devlet sistemine giriş yaparak site içi arama alanına ‘Milli Savunma Bakanlığı’ yazarak ‘ASAL yoklama başvurusu’ ekranına girerek başvuru ekranına ulaşılabilir.

Askerlik muayenesi geldiğini nasıl öğrenebilirim?

kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle sayfaya giriş yapabilirsiniz. Daha sonra e devlet hizmetler bölümünden “Milli Savunma Bakanlığı”nı bulmalısınız. Milli Savunma Bakanlığı’nın sunduğu hizmetler arasından “ Askerlik Durumu Sorgulama” başlığını seçmelisiniz.

Engelli raporu olan bir kişi askerlik yapabilir mi?

Bireyler engelli olduklarını bildirmedikleri sürece asker kaçağı olarak görünürler. Bu nedenle engelli bireyler gerekli muayeneleri olup, askerlik yapamaz belgesini almaları gereklidir. Muayene sonucunda askerliğe elverişli olmadığı tespit edilen bireyler askere alınmaz.

Askerlik için kilo sınırı kaç?

Askerlikte Kilo ve Boy Alt – Üst Sınırı Sağlık muayenesi sırasında yapılacak değerlendirmelere göre bu karar doktor tarafından verilecektir. Buna göre askerlikte muafiyet için alt sınır 164 cm boy için 51 – 72 kg, üst sınır ise 210 cm boy için 84 – 115 kg olarak belirlenmiştir.

Hangi durumlarda çürük raporu verilir?

Bu hastalıklar şu şekilde; göz hastalıkları, sinir hastalıkları, ruh sağlığı ve hastalıkları, kulak, burun ve boğaz hastalıkları, plastik ve rekonstrüktif şirürji, ağız, çene, yüz, boyun ve diş hastalıkları, deri hastalıkları, iç hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, göğüs hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları,

You might be interested:  Hızlı Cevap: Sağlık Bakanı Hangi Hastane Sahibi?

Askerlik muayenesi için ne gerekli?

Asker adayı en yakın aile hekimine TC kimlik kartı, varsa sağlık raporlarıyla başvurur. Aile hekimi fiziki ölçümler yaparak beden sağlığını inceler. Görev yapacak kişinin ağırlığı ve boyu tespit edilir. Askerlik muayenesi için gerekli evraklar arasında olan yoklama bilgi formu yükümlü tarafından imzalanır.

Erkekler ne zaman askere gider?

Türkiye Cumhuriyeti uyruğundaki her erkek 20 yaşına geldiğinde ilk askerlik yoklamasını yaptırır.

Askere gitmek için ne gerekli?

İşte askere giderken alınması gereken eşyalar listesi;

 1. İç Çamaşırı (Boxer, atlet, fanila)
 2. Temizlik Malzemeleri (Diş Fırçası, Diş macunu vs..)
 3. 3. Kulak Tıkacı ve Göz Bandı
 4. Silikon Ayakkabı Tabanı ve Vatka.
 5. İlaçlı Pudra.
 6. 6. Kontörlü kart veya Askercell.
 7. 7. Fermuarlı Çamaşır Filesi.
 8. 8. Selpak Kağıt Mendil.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *