Hızlı Cevap: Güvenlik Soruşturması Ne Kadar Sürer Sağlık Bakanlığı?

Güvenlik soruşturması nedir nelere bakılır?

Kişinin adli sicil kaydının, kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının, kesinleşmiş mahkeme kararları ve 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 171 inci maddesinin beşinci ve 231 inci maddesinin 13. fıkraları kapsamında alınan kararlar ile

Güvenlik soruşturması sonucu nereden öğrenilir?

Güvenlik Soruşturma Sonuç Öğrenme ve Sorgulama 2021 Güvenlik soruşturması sonucu öğrenme e-Devlet ile yapılamamaktadır. Güvenlik soruşturması sonuçlarını öğrenmek isteyenler ikamet adreslerine bağlı emniyet müdürlüklerinden ya da karakollardan bilgi alabilirler.

Güvenlik soruşturması ne zaman başlar?

İlgili kişinin kamu personeli olmasının ardından hemen güvenlik soruşturması süreci başlar. Bunun için kişiye herhangi bir bildirim vs. yapılmasına gerek yoktur. Kurumlar arası birtakım evrak teatisi sonrasında bu süreç başlar.

Güvenlik soruşturmasında internet geçmişine bakılır mı?

Cinsel suç veya terör suçu olmadığı sürece soruşturman olumsuz gelmez. İnternet geçmişine adli soruşturma kapsamında gerekli izinler alınmadıkça bakılamaz. Sorun teşkil etmez. İnternet geçmişine güvenlik soruşturmasında asla ve asla bakılamaz.

Güvenlik soruşturmasında ahlaki durumda nelere bakılır?

“Şeref ve haysiyetini ihlal edecek ve görevine yansıyacak şekilde kumara, uyuşturucuya, içkiye, paraya ve aşırı bir şekilde menfaatine düşkün olup olmadığı, ahlak ve adaba aykırı davranıp davranmadığı,” hükmünü içermektedir.

You might be interested:  Sık sorulan: 2019 Genel Sağlık Sigortası Primi Ne Kadar?

Güvenlik soruşturmasında mesajlara bakılır mı?

Güvenlik soruşturması nedeniyle kişilerin Whatsapp mesajlaşmalarına bakılması söz konusu değildir. Bakılmasında halinde bu eylem bir suç teşkil eder ve cezaya tabi tutulur. Bunun yanında, alınmış bir mahkeme kararı ya da suç soruşturması bulunuyorsa; Whatsapp kayıtlarına erişim mümkündür.

Güvenlik soruşturması e Devlet’ten öğrenilir mi?

Güvenlik soruşturması sonuç öğrenme için kurumun size tebligat yapmasını beklemelisiniz. Şayet soruşturmanız çok fazla uzadıysa kuruma dilekçe ile başvuru yapıp durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Fakat belirttiğimiz üzere sonucu öğrenmek için E – devlet üzerinden bir uygulama yoktur.

Güvenlik soruşturması ne kadar zaman alır?

12. madde kapsamında; güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması taleplerinin ilgili makama ulaşmasından itibaren arşiv araştırması sonuçları en geç 30 iş günü, güvenlik soruşturması sonuçları en geç 60 iş günü içinde cevaplandırılır. Burada dikkat edilmesi gereken husus iş günü olarak belirtilmiş olmasıdır.

Özel güvenlik sertifikası nasıl sorgulanır?

Özel güvenlik kimlik kartı sorgulaması hem online olarak hem de kuruma giderek yapılabilmektedir. Sorgulama işlemi için T.C. kimlik numarasının bilinmesi gerekmektedir. EGM’nin web sitesi üzerinden il seçimi yapılarak sorgulama yapabilmek mümkündür.

Güvenlik soruşturmasında nelere bakılır 2021?

Güvenlik Soruşturmasında Nelere Bakılır 2021

  • Kişinin adli sicil kayıtları
  • Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından hâlen aranıp aranmadığı,
  • Kişi hakkında herhangi bir tahdit (sınırlama/kısıtlama) olup olmadığı,
  • Kişi hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı olup olmadığı,

Güvenlik soruşturmasında sosyal medya incelenir mi?

Sosyal medya paylaşımları yapılan bir sosyal medya hesabının bulunması durumunda güvenlik soruşturması esnasında sosyal medya hesapları incelenir. Sosyal medya hesapları içerisinde zararlı ve kamu yararına aykırı paylaşımlar yapılırsa bu memuriyete girişte mutlaka değerlendirilir.

Polislik güvenlik soruşturmasında kaçıncı derece akrabalara bakılır?

Kanun teklifinde yer alan, güvenlik soruşturmasına görevin gerektirdiği niteliklere etkisi yönüyle kişinin eşi ile birinci derece yakınları dahil edilir hükmü değiştirildi. Yapılan düzenleme sonrası kişinin birinci derece yakınları güvenlik soruşturması dışında kaldı.

You might be interested:  Sık sorulan: Yurtdışı Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar memuriyete engel mi?

Bazı durumlarda ise KYOK-Takipsizlik kararı verilir. Cumhuriyet savcısı önüne gelen her olayda dava açmakla yükümlü bir memur değildir. Dolayısıyla takipsizlik kararı – kovuşturmaya yer olmadığına dair karar memuriyete engel değildir.

Uyuşturucudan Sabikasi olan güvenlik olabilir mi?

5188 sayılı kanunun 10.maddesinin d) bendinde yapılan değişiklik ile “TCK 53. Af kapsamında bulunmasına rağmen belirtilen suçları işleyenlerin özel güvenlik görevlisi olamayacağını belirleyen suçlara, “özel hayata ve hayatın gizli alanına” karşı işlenen suçlar ile “ uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları” eklenmiştir.

Güvenlik soruşturması kimlere yapılacak?

“Jandarma Genel Komutanlığı nam ve hesabına eğitim-öğrenim görecekler ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi ve buna bağlı eğitim-öğretim kurumlarında eğitim-öğrenim görecekler hakkında Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanununa göre güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *