Hızlı Cevap: Sağlık Sigortam Varmı Yokmu Nasıl Öğrenebilirim?

Sigortamın olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Bunu yapmanız için E-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden E-Devlet şifresi almalısınız. Ardından sisteme giriş yapıp SGK Hizmet Dökümü şeklinde arama yapmalısınız. Aramada karşınıza çıkan sayfadan sigortanızın yatıp yatmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Bir diğer yöntemse ALO 170 SGK hattını aramaktır.

Genel sağlık sigortam var mi?

Genel Sağlık Sigortası, ülke genelinde herkesi sağlık güvencesi içine alan bir sigorta sistemidir. Sigortalı olan kişinin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler, herhangi bir sağlık sorunları sonucunda sağlık yardımı alabiliyorlar. Genel Sağlık Sigortası çalışan ve çalışmayan kesim için ayrı işliyor.

Sigorta başlayıp başlamadığını nasıl öğrenebilirim?

ALO 170 ARACILIĞIYLA SİGORTA SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

  1. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi olan 170’i arayın.
  2. Ardından operatörün yönlendirmelerini takip ederek “Sigortalılık hizmet süresi” hakkında bilgi almak için 2’yi tuşlayın.

E devletten sigorta başlangıcına nasıl bakılır?

e – Devlet sitesinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına gidin. e – Devlet şifresi ve T.C. kimlik numaranızı girerek kimlik bilgilerinizi doğrulayın. Sitede “4A Hizmet Dökümü” alanına tıklayın.

Sağlık güvencesi olmayanlar nereye başvuracak?

GSS başvuru işlemleri için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurulması gerekir. Genel Sağlık Sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışmayan ve düzenli SGK prim ödemesi yapmayan kişiler adına açılan sigorta koludur.

You might be interested:  Soru: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Nasıl?

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası yani GSS başvuruları SYD ‘ye yapılmaktadır. Kişilerin ikamet ettiği adresteki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına giderek bizzat başvuru işlemleri alınmaktadır. Başvuru yapmak isteyen kişiler süre sınırlaması yoktur.

GSS prim borcu kimlere çıkar?

Aylık gelirleri asgari ücretin üçte birini (bugün için 1.192,50 lira) aşıyorsa, asgari ücretin yüzde 3’ü kadar (bugün için 107.33 lira) genel sağlık sigortası ( GSS ) primi ödemek zorundalar. Aşmıyor ise primleri devlet tarafından karşılanıyor. Bu nedenle de GSS prim borcu birikiyor.

Sigorta girişim yapıldı mı?

Ancak sigorta girişi yapılıp yapılmadı mı hemen öğrenmek isteyen kişi alo 170 hattını arayarak T.C bilgilerini vererek işe giriş( sigorta başlangıç) ve çıkışlarını öğrenebilir.

Sigorta e devlette ne zaman gözükür?

Aylık prim ve hizmet belgesi, ait olduğu ayı takip eden ayın 23’üncü gününe kadar SGK’ya bildirilmek zorundadır.

E-devlet Sigortam yatıyor mu nasıl bakarım?

kimlik numaranız ve bu şifre ile giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra sol tarafta yer alan ” E -Hizmetler” seçeneğini tıklayın. Açılan ekrandan “Sosyal Güvenlik Kurumu” (SGK) başlığını bulun. Altında yer alan seçeneklerden “4A SGK Hizmet Dökümü” yani SSK hizmet dökümü için “4A Hizmet Bilgisi” ni tıklayın.

E-devlet sigortalı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

e – Devlet sayfasına girdikten sonra kimlik numaranızı ve e – Devlet şifrenizi kullanarak platforma giriş yapın. Mercek şeklindeki arama çubuğuna SGK yazın. Öneriler kısmında karşınıza ”Hizmet Dökümü” ibaresi çıkacak, o ibareye tıklayın. Açılan yeni sayfadan sigortanızın aktif olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Kaç günlük sigortam var nasıl öğrenebilirim?

Telefon Aracılığıyla SSK Gün Sorgulama Telefondan SSK kalan gün sorgulama işlemi, sadece T.C. kimlik numaranız ile yapacağınız sorgulama türleri arasında yer almaktadır. ALO 170 hattından Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlanarak yapacağınız sorgulamalarda, sizden T.C. kimlik numaranız istenecektir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Bekçilik Ön Sağlık Kontrolü Nasıl Yapılır?

Sigortam ödeniyor mu?

https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu bağlantı adresi kullanılarak, e-devlet sorgulama sayfası açılmalıdır. Sorgulama sayfası üzerinden “Giriş Yap” seçeneğine tıklanmalı ve giriş ekranı açılmalıdır. E-devlet girişinin ardından, 4A sigorta kaydı bulunan kişiler için sorgulama başlatılacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *