Okuyucular soruyor: Evde Sağlık Hizmetlerine Nasıl Başvurulur?

Evde sağlık hizmeti nasıl yararlanılır?

Evde Sağlık Hizmetinden nasıl faydalanabilirim?

 1. Türkiye geneli için kurulan 444 38 33 numaralı Çağrı merkezi numarası aranarak başvuru yapılır.
 2. Çağrı merkezinden alınan başvuru İl Koordinasyon Merkezine Yönlendirilir.
 3. Koordinasyon merkezi hasta başvurularını birimlere hizmet emri olarak atar.

Evde sağlık hizmeti kimlere verilir?

Evde Sağlık Hizmetlerinden Kimler Faydalanabilir?

 • Evde aile bireyleri ile birlikte yaşayan veya kimsesiz, engelli, yaşlı, felçli, yatağa bağımlı,
 • hayatını başkalarına bağımlı olarak devam ettiren bakıma muhtaç bireyler.

65 yaş üstü evde sağlık hizmeti nasıl alınır?

Evde sağlık hizmeti almak isteyen hasta yaşlılar veya aile bireyleri Sağlık Bakanlığı bünyesindeki ulusal çağrı merkezi 444 38 33 nolu telefonu arayarak müracaat ederler. Çağrı merkezindeki görevli personel hizmet talep eden kişi ile görüşme yaparak gerekli işlemleri başlatır.

Eve doktor hizmeti nasıl çağırılır?

Evde Sağlık Hizmetlerine Başvuru Nasıl Oluyor? Evde sağlık hizmetini aile hekimleri, hastanelerde oluşturulan evde sağlık birimleri ve Sağlık Müdürlükleri bünyesindeki mobil ekipler veriyor. Evde sağlık hizmetlerinden Sağlık Bakanlığı’ nın 444 38 33 numaralı hattı aranarak ücretsiz hizmet alınabiliniyor.

4443833 kime ait?

T.C. Sağlık Bakanlığı 10.03.2005 tarih ve 25751 sayılı ‘Evde Sağlık Hizmetleri Sunumu Hakkında Yönetmelik’ gereği, Ocak.2011 tarihinde hastanemizde uzman hizmet ekibimizle Evde Sağlık Hizmeti sunulmaya başlanmıştır.

You might be interested:  Soru: Sağlık Yönetimi Mezunları Ne Iş Yapar Maaşı?

Evde bakım hangi hastalara verilir?

Sağlık Bakanlığınca Ücretsiz Sunulan Evde Sağlık Hizmetleri

 • Evde Bakım Hizmetleri Nedir?
 • Evde Bakım Hizmetlerinden Kimler Faydalanabilir?
 • Ameliyat sonrası bakım ihtiyacı olanlar.
 • Ortopedi ve Travmatoloji hastaları
 • Kalp, Damar ve Hipertansiyon hastaları
 • Hemipleji (Felçli) hastaları
 • Onkoloji (Kanser) hastaları

Evde bakım ekibi kimlerden oluşur?

Evde sağlık hizmetleri ekibinde asgari bir tabip, bir hemşire, bir sağlık memuru ve bir şoför görevlendirilir. Mevcut olması halinde bir fizyoterapist, bir diyetisyen, ihtiyaç halinde bir psikolog, bulunmaması halinde ise sosyal çalışmacı veya her ikisi birden bu ekibe dahil edilebilir.

Evde bakım hizmetleri hangi kuruma bağlı?

MADDE 5- (1) Evde sağlık hizmetleri, Bakanlığa bağlı olarak faaliyet gösteren eğitim ve araştırma hastaneleri ile genel veya dal hastaneleri bünyesinde kurulan evde sağlık hizmeti birimleri ile toplum sağlığı merkezi, aile sağlığı merkezi ve aile hekimleri vasıtası ile sunulur.

Yaşlı bakım hizmeti nasıl alınır?

Hastalar veya aile bireyleri tarafından 444 38 33 nolu telefon aracılığıyla Halk Sağlığı Kurumu bünyesindeki koordinasyon merkezi aranarak, Evde Sağlık Hizmetleri Başvuru Formu ile hastanemiz bünyesindeki Evde Sağlık Hizmeti Birimine yazılı müracaat edilerek veya Aile Sağlığı Merkezi- Aile Hekimleri aracılığı ile

Evde hasta bakım hizmetleri nelerdir?

Evde sağlık hizmeti, sağlık hizmetine ihtiyacı olan bireylerin evinde; muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının sağlanması, hasta ve aile bireylerine sosyal ve psikolojik destek hizmetlerinin verilmesidir.

Evde bakım hizmetleri hafta sonu çalışıyor mu?

Uygulama kapsamında daha önce mesai saatleri içinde verilen evde sağlık hizmeti artık haftanın tüm günü istenilen saatte verilecek. Sağlık Bakanlığı’nın yeni uygulamasıyla evde sağlık hizmetleri 7 gün 24 saat boyunca hizmet verecek.

Evde sağlık hizmeti Kaç yılında?

Türkiye’de ilk kez Umumi Hıfzıssıhha Kanunu (UHK) Tatbikatına Dair Tamim’de “ev ziyareti” kavramı ile mevzuatta evde sağlık ve bakım uygulamaları başlamıştır. Evde sağlık bakım hizmetlerine özel çıkartılmış ilk mevzuat, 2005 yılında yayınlanan Evde Bakım Hizmetleri Sunumu Hakkında Yönetmelik’tir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *