Okuyucular soruyor: Sağlık Borcumun Olduğunu Nasıl Öğrenebilirm?

Sağlık borcu nasıl öğrenilir?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları e-Devlet sistemi üzerinden sorgulanabilmektedir. Vatandaşlar, T.C kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak borçlarını görebilecek.

Sağlık sigortası varmı yokmu nasıl öğrenebilirim?

E-devlet sistemine şifreniz ya da mobil imzanız ile giriş yaptıktan sonra sağ üstte yer alan arama kutucuğuna “GSS Borç Dökümü” yazarak arama yaptığınızda karşınıza ilk çıkan Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama linkine tıklayarak sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası borcu nereden öğrenilir?

Borç sorgulama yapmak için e devlet’e TC kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra arama alanına “ GSS ” yazarak karşınıza çıkan seçeneklerden “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama ” seçeneğini tıklayabilirsiniz. Ardından GSS borcunuzun olup olmadığı bu sorgulama ile çıkacak.

SGK borç dökümü nasıl alinir?

İşverenlerin SGK borç sorgulama işlemlerini yapması için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi İnternet adresinden e- SGK başlığının altında diğer uygulamalar kısmındaki e- Borç Sorgulama kısmına girmesi gerekmektedir.

E devletten SGK borç sorgulama nasıl yapılır?

Borç sorgulama işlemleri e – devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. TC kimlik numaraları ve şifreleri ile e – devlet ‘ e giriş yapan kişiler buradan arama alanına “ SGK ” ya da “GSS” yazarak “GSS prim borcu sorgulama ” ekranına ulaşabilirler.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Istanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Nerede?

Genel sağlık sigortası borcu nasıl silinir?

Daha önce hiç gelir testi yaptırmamış GSS sigortalılarının, 30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testine başvurmaları ve hane içindeki gelirlerinin asgari ücretin brüt tutarının üçte birinden az olduğunun tespiti hâlinde GSS prim borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir.

Genel sağlık sigortam var mi?

Genel Sağlık Sigortası, ülke genelinde herkesi sağlık güvencesi içine alan bir sigorta sistemidir. Sigortalı olan kişinin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler, herhangi bir sağlık sorunları sonucunda sağlık yardımı alabiliyorlar. Genel Sağlık Sigortası çalışan ve çalışmayan kesim için ayrı işliyor.

Özel sağlık sigortası nereden öğrenilir?

Özel sağlık sigortası almak için şu yolları izleyebilirsiniz: Sigorta acenteleri üzerinden. Sigorta şirketlerinin çağrı merkezilerinden. Sigorta şirketlerinin web sitelerinden.

Genel sağlık sigortası borcu nasıl oluşur?

Aylık gelirlerinin asgari ücretin üçte birini aşıp aşmadığı gelir testi ile tespit ediliyor. Ancak çoğu kişi gelir testi yaptırmıyor. Gelir testi yaptırmayınca da her ay, ilgili ayda geçerli olan asgari ücretin yüzde 3’ü tutarında GSS primi hesabına borç yazılıyor. Bu nedenle de GSS prim borcu birikiyor.

Genel sağlık sigortası borcu silinecek mi?

Nisan 2021 ve öncesine ait GSS borçları otomatik olarak yapılandırılacak. 31 Aralık’a kadar ana para borcun tamamının ödenmesi halinde bu borca ilişkin gecikme cezası silinecek. Otomatik olarak yapılandırılan GSS borçları e-devlet üzerinden öğrenilebiliyor.

Genel Sağlık Sigortası prim borcu ödenmezse ne olur?

Genel Sağlık Sigortası ( GSS ) borcu ödenmediği takdirde ceza ve gecikme zammı (faizleri) uygulanabilir. Eğer GSS borcu zamanında ödenmezse Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından icra ve haciz yoluna başvurulup borcun tahsil edilmesini isteyebilir.

GSS e Devlet’ten yapılır mı?

Genel Sağlık Sigortası başvuruları, online ortamda e – devlet üzerinden ve Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesinden gerçekleştirilmektedir. Genel Sağlık Sigortası için belirlenen gelir testi, SGK tarafından takip edilecektir.

You might be interested:  FAQ: Genel Sağlık Sigortası Affı Ne Zaman Başlıyor 2015?

SGK işveren borcu nereden öğrenilir?

SGK İşveren Borç Sorgulama Uygulamaya Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden ulaşılıyor. İnternet sitesinin e- SGK sekmesinde “Diğer Uygulamalar” başlığının altında yer alan “e- borç Sorgulama” seçeneği kullanıcı girişi yaparak işverenlerin borçlarını sorgulamalarına imkan tanıyor.

SGK yapılandırma nereden Görüntüleme?

e-Devlet Kapısı

  1. Sosyal Güvenlik Kurumu.
  2. 6552 Yapılandırma Sorgulama.

SGK işveren borcu nasıl ödenir?

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Vergi Ödemeleriniz Bankamız Aracılığıyla Kolaylaşıyor! ​ SGK Prim ödemelerinizi Bankam​ız şubelerinden, ATM’lerinden, İnternet Şubesi’nden veya 444 00 00 – 0850 220 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *