Okuyucular soruyor: Sağlık Lisansiyeri Ne Demek?

Sağlık Bakanlığında Lisansiyer ne demek?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36. maddesine göre, Sağlık Bilimleri Lisansiyeri sayılan bölümlerden mezun olan öğretmenlere bir derece veriliyor. Bölümlerin Sağlık Bilimleri Lisansiyeri sayılmasına Yükseköğretim Yürütme Kurulu karar veriyor.

Lisansiyeri ne demek?

Lisansiyer kelime kökeni olarak Fransızca üniversite okuyan anlamına gelir. Yükseköğrenim Kurulu tarafından 2014 yılında yayınlanan 698 sayılı yazılı ile Sağlık Bilimleri Fakülteleri Programlarından mezun olanların Sağlık Bilimleri Lisansiyeri olarak değerlendirilmesine karar verildi.

Psikologlar sağlık Lisansiyeri mı?

SES tarafından yayınlanan açıklamaya göre psikoloji bölümlerinden mezun olan psikologlar artık sağlık bilimi lisansiyeri sayılacak. Açılan iptal davası sonucu yürütme durduruldu. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı tarafından 24 Şubat 2016 tarihli toplantıda konuyla ilgili bir karar alınmıştı.

Çocuk Gelişimci sağlık Lisansiyeri mi?

YÖK’ü kararına göre Bakanlığın Sağlık Lisansiyeri saydığı bölümlerden Antropoloji, Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Moleküler Biyoloji, Sağlık Eğitimi, Sağlık Memurluğu, Sosyal Çalışmalar, Sosyal Hizmetler, (Sosyal Hizmet bölümü sağlık lisansiyeri sayılmaktadır) ve Tıbbi Biyolojik bilimler Lisans bölümleri

Psikoloji mezunları Psikolojik Danışman olabilir mi?

Psikoloji bölümü öğrencilerine ek olarak psikolojik danışmanlık ağırlıklı bir eğitim alırlar. Ülkemizde PDR ve psikoloji mezunları (klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapmadıkça) hastanelerde klinik psikolog olarak atanamamaktadır.

PDR Sağlık Lisansiyeri mi?

YÖK Karar Verdi: PDR Mezunları Sağlık Lisansiyeri Değil.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *