Sağlık Turizmi Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Turizm Yetki Belgesi Nedir?

Seyahat acentası belgesi, seyahat acentası faaliyeti gösterilebilmesi için ticari kuruluşlara Kültür ve Turizm Bakanlığınca verilen belgedir. Seyahat acentaları gördükleri hizmetlere göre A Grubu, B Grubu ve C grubu Seyahat Acentaları olmak üzere üç grupta toplanırlar.

Sağlık turizmi şirketi nasıl kurulur?

Şahıs şirketi kuruluşunda öncelikle aşağıdaki evrakları hazırlamanız gerekmektedir ve bunların maliyeti ortalama 180 TL tutmaktadır.

 1. İmza Beyannamesi ( Noter )
 2. Nüfus Cüzdan Sureti ( Noter )
 3. Muhasebe Vekaleti ( Noter )
 4. İkametgah ( Nüfus Müdürlüğü )
 5. Kira Kontratı ya da Tapu Fotokopisi.

Sağlık turizmde aracı kuruluşlar yetki belgesini nereden almaktadır?

Yönetmeliğin 5. maddesi’nin 1. fıkrası’nda, uluslararası sağlık turizmi kapsamında faaliyette bulunabilmek için; sağlık tesisinin ve aracı kuruluşun uluslararası sağlık turizmi yetki belgesini Sağlık Bakanlığı’ndan alması gerektiği, bu belgeyi almayanların faaliyetlerinin Bakanlıkça durdurulacağı belirtilmektedir.

Sağlık Turizm sertifikası nedir?

Uluslararası sertifikasyon kuruluşları tarafından verilecek Sağlıklı turizm sertifikası; havayolları, havalimanları ve diğer ulaşım araçları ile konaklama ve yeme-içme tesislerinde üst düzey sağlık ve hijyen koşullarının yerine getirildiğini belgeleyecek.

Uluslararası sağlık turizmi yetki belgesi nedir?

Sağlık turizmi yetki belgesi; sağlık turizmi alanında faaliyet yürütmek isteyen işletmelerin alması gereken belgedir. Bu belgeye sahip olmayan işletmeler sağlık turizmi faaliyetlerini yürütemez.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Sağlık Bakanı Nereli Nerede Doğdu?

Uluslararası Hasta ne demek?

Ayrıca uluslararası hasta sınıflaması Sağlık Bakanlığı tarafından aşağıdaki şekilde yapılmıştır; Sosyal güvenlik kuruluşları arası anlaşma kapsamında birbirlerinin sağlık hizmetleri olanaklarından yararlanma amacıyla Türkiye’ye gelen kişilere “Sosyal Güvenlik Kurumuyla Anlaşmalı Ülkelerden Gelen Hasta ” denilmektedir.

Sağlık turizmi şirketi ne iş yapar?

Sağlık turizmi işletmeciliği bölümünün ana amacı kişilere sağlıklı, güvenli ve konforlu bir ortam sunmaktadır. Özellikle kişilerin hastalıklarına göre iyi bir konaklama içerisinde olmasına yardımcı olmaktadır. Bu bölüm içerisinde bulunan kişilerin sağlık konuları hakkında oldukça bilgili olması gerekmektedir.

Seyahat acentası işletme belgesi nasıl alınır?

Seyahat acentası işletme belgesi almak isteyen tüzel kişiler, bir dilekçe ve varsa isim tesciline ilişkin belge ile seyahat acentası unvanı almak üzere T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurur.

Sağlık turizmi ne demek?

Sağlık turizmi; kısaca bireylerin hem koruyucu hem tedavi edici hem rehabilite edici hem de sağlığı geliştirici hizmetleri almak amacı ile yaşadıkları ülke dışında bir ülkeye ziyaretleridir.

A grubu acenta ne demek?

a) A Grubu Seyahat Acentası: Tüm seyahat acentalığı hizmetlerini yapar. b) B Grubu Seyahat Acentası: Kara, deniz ve hava ulaştırma araçlarına ilişkin rezervasyon ve bilet satışı hizmetleri ile A grubu seyahat acentalarının düzenledikleri turların biletlerinin rezervasyonunu ve satışını yapar.

Sağlık Turizmi Teşvikleri Nelerdir?

SAĞLIK TURİZMİ TEŞVİKLERİ

 • Tescil ve Koruma desteği;
 • Rapor ve Yurtdışı Şirket Alınıma Yönelik Danışmanlık Desteği;
 • Belgelendirme Desteği;
 • Reklam, Tanıtım ve Pazarlama Desteği;
 • Yurt Dışı Birim Desteği;
 • Danışmanlık Desteği;
 • Acenta Komisyon Desteği;
 • Tercümanlık Hizmetleri Desteği;

Güvenli turizm sertifikası nereden alınır?

Güvenli Turizm Sertifikası Nasıl Alınır? Güvenli Turizm Sertifikasının denetimi, bu belgeyi vermeye yetkisi bulunan akreditasyon firmaları tarafından gerçekleştiriliyor. Bu belgeyi alabilmek için tesislerin, yetkili kuruluşlarla iletişime geçmeleri ve denetim almaları gerekiyor.

You might be interested:  FAQ: Sağlık Ocağında Nasıl Muayene Olunur?

Turizm belgesi nasıl alınır?

– Bakanlıkça incelenerek uygun bulunan turizm işletmesi belgeli tesislere ilişkin başvurular, denetim proğramına alınır. Denetim raporlarının da olumlu olması halinde, Makam onayının alınması ve belgeye ilişkin gereken vergi ve harçların yatırılmasını takiben talebe uygun turizm belgesi düzenlenir.

Otelcilik sertifikası nasıl alınır?

Turizm ve otel işletmeciliği belgesi alabilmek için ilk olarak nitelikli bir turizm ve otelcilik eğitim programından faydalanılmalıdır. Sonrasında eğitimlere devam edilmeli ve araştırma yapılmalıdır. Bu tür eğitim programları sonrası katılımcılara iki tür belge verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *