Sık sorulan: Gemi Adamı Sağlık Raporu Nerede Onaylatılır?

Gemi adamı olur sağlık raporunda nelere bakılıyor?

Gemi Adamı Sağlık Raporu Genel Muayenede yapılan tetkikler:Akciğer Grafisi, Odyometri (duyma testi), EKG, Hemogram, Lipid paneli, Açlık Kan şekeri, Tam idrar tahlili, Üre, Kreatinin, Antiv Hiv (aids), Anti Hcv, HBs Ag, Karaciğer Enzim, İdrarda madde bağımlılığı testleri.

Gemi adamlarının gemiadamı olmak için yaptırmaları gereken ilk genel muayeneleri nasıl yapılmalıdır?

İlk kez gemiadamı olmak için başvuran gemiadamı adaylarının, periyodik muayenesini zamanında yaptırmayan gemiadamlarının ve sıralı üç periyodik muayenesini yaptırarak periyodik muayene sınırını tamamlamış gemiadamlarının genel muayene için; sağlık kurulu bulunan yetkilendirilmiş sağlık kuruluşuna şahsen başvurmaları

Gemi adamı belgesi kaç yıl geçerli?

5- Gemiadamı cüzdanını geçerlilik süresi: – İdaremizce düzenlenen “ Gemiadamı Cüzdanı’nın süresi 5 yıldır. – PVC kart şeklinde dizayn edilen “Gemiadamları Belgesi ”nin süresi yeterlilik belgesi ve STCW Sertifikalarının süresinin bitimine bağlıdır. Tayfa sınıfı yeterlilikler süresizdir.

Deniz adamı belgesi ne kadar?

Eğitimin içeriğine göre değişiklik göstermesiyle birlikte günümüzde gemi adamı kursu ücreti tahminen 1500TL ile 3500TL arasındadır.

You might be interested:  Sık sorulan: 2 Yıllık Sağlık Kurumları Işletmeciliği Ne Iş Yapar?

Gemi adamı genel sağlık raporu nasıl alınır?

Sıralı üç periyodik muayenesini yaptırarak periyodik muayene hakkını tamamlamış gemi adamlarının genel muayene için; gemi adamı sağlık kurulu bulunan yetkilendirilmiş sağlık kuruluşuna şahsen başvurmaları gerekir.

Gemi adamı sağlık raporu genel mi periyodik mi?

Genel muayene sonucu düzenlenen gemiadamı sağlık yoklama belgesinin bitim tarihinden itibaren üç ay içerisinde periyodik muayene hakki söz konusudur. Rapor bitiş tarihlerini üç ay geçirmemek kaydı ile 3 defa periyodik muayene hakkı söz konusudur. 3 periyodik muayene hakkı sonrası genel muayeneye gidilmesi zorunludur.

Renk körlüğü gemi kaptanı olabilir mi?

Total renk körlüğü olan kişilere; yardımcı sınıfta aşçı, berber, kamarot, bilimadamı ve gemi katibi hariç olmak üzere “Gemiadamı Sağlık Raporları” verilmez; Çalışanların da denizde çalışmalarına müsaade edilmez.İstisna olarak, yün yumak testinde renk ayrımı yapabilen makine tayfası yağcılara da gemiadamı sağlık raporu

Hangi yiyeceğin ilk kez denizciler tarafından yapıldığı kabul edilmektedir?

Antik çağlarda Mısırlı denizciler, yanlarında “dhourra” adı verilen darı ekmeğinden yapılan yassı gevrek somunlar taşırlardı; Romalı denizcilerin temel gıdası ise “buccellum” adı verilen krakerlerdi.

Gemi adamı cüzdanı yenileme nasıl yapılır?

Gemiadamı Cüzdanı Değiştirme ve Yenileme için

  1. İlgili Dilekçe.
  2. Harç dekontu (stcw adedi+ cüzdan bedeli+işlem ücreti)
  3. Nüfus cüzdanı + (Fotokopi)
  4. Gemiadamı Cüzdanı aslı
  5. Fotoğraf (3 adet)
  6. Nüfus Müdürlüğü parmak izi kaydı

Gemi Adamı Cüzdanı ne zaman yenilenir?

Salgın sürecinin devam etmesi nedeniyle gemiadamı değişimlerinde yaşanabilecek zorlukların önüne geçmek amacıyla uluslararası sefer yapan gemilerde görev yapmakta olan gemiadamlarının gemiadamı cüzdanı, yeterlik ve GMDSS belgeleri ile STCW sertifikaları ve sağlık belgelerinin geçerlilik tarihleri herhangi bir ilave

Gemi adamı belgesi ne işe yarar?

Gemi adamı kursunu ve sınavlarını geçen kişinin gerekli diğer belgeleri de sağlayarak temin ettiği uluslararası geçerliliği olan belgedir. Kısaca denizcilerin pasaportudur diyebiliriz. Gemide çalışan personelin bir çok ülkeye vizesiz olarak girmesini sağlar.

You might be interested:  Sık sorulan: Sağlık Astsubayları Ne Iş Yapar?

STCW uzatıldı mı?

Denizcilere verilen gemi adamı cüzdanı, gemi adamı yeterlik belgesi, STCW sertifikaları ve sağlık yoklama belgelerinin süresi, yurt dışındaki gemi adamları için 1 Eylül 2021’e kadar uzatıldı.

Gemi ehliyeti kaç TL?

Eğitim ücretlerimiz her yıl Ocak ayında Yönetim Kurulumuz tarafından belirlenmekte olup 2019 yılı için 499 grt eğitimi 5.000 TL, 149 grt eğitimi için ise 2.000 TL ‘dir. Eğitim ücretinin içerisine 5 temel STCW sertifikası ve güvenlik sertifikaları dahildir.

Denizcilik kursu kaç gün?

Gemiadamı (Gemici/Yağcı) eğitimi 32 gün olup eğitimlerimiz Dokuz Eylül Üniversitesi, Denizcilik Fakültesi Urla Yerleşkesinde yapılmaktadır. Kayıtlar sürekli olup kurs planlaması için 10 kişilik kayıt oluşması gerekmektedir. Kayıt yaptırmak için iletişim formunu kullanabilirsiniz.

STCW nasıl yenilenir?

STCW belgelerimi nasıl yenileyebilirim? Değerlendirme sınavına girerek, tekrar kurs görerek, Uzakyol Kaptan/Kaptan yeterliklerine sahip olanlar için bir yıl deniz hizmeti getirerek veya gemide değerlendirme sınavına girerek yenileyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *