Sık sorulan: Sağlık Bakanlığı Onaylı Ürünler Nasıl Anlaşılır?

ÜTS nedir?

ÜTS NEDİR? Ürün Takip Sistemi ( ÜTS ) Projesi: Ülkemizde üretilen veya ithal edilen tüm tıbbi cihazların ve kozmetik ürünlerin üretim bandından satılıp kullanıldığı yere kadar tekil ürün takibini sağlayabilmek, son kullanıcıya kadar ürünü izleyebilmek için geliştirilen bir projedir.

Sağlık Bakanlığı kozmetik onaylar mı?

5324 sayılı Kozmetik Kanunu gereğince 30.03.2005 tarihinden itibaren Bakanlığımızca kozmetik ürünler için herhangi bir izin ve onay belgesi düzenlenmemektedir. Kozmetik ürünlerin ambalajında “ Sağlık Bakanlığı onaylıdır/izni vardır” gibi ibarelere itibar edilmemesi gerekmektedir.

Kozmetik ürün orjinallik sorgulama nasıl yapılır?

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ na elektronik posta ile başvurabilir ya da ürün ambalajı ile birlikte en yakın İlçe Sağlık Müdürlüğüne giderek (SABİM) bilgi alabilirsiniz.

ÜTS belgesi nedir?

Kısaltılışı Uts olarak tanımlanan Ürün Takip Sistemi, Türkiye’de üretimi yapılan ya da doğrudan ithal yapılmış tıbbi ürünlerin, cihazların üretim bandından satışına kadar ki süreç boyunca tekil ürün takibi sağlayabilmek için kullanılan projedir. Ürünün kataloğu. Ürüne dair yetki belgesi.

ÜTS ürün sorgulama nasıl yapılır?

ÜTS ‘de kayıtlı kullanıcınız ile sisteme giriş yapabilirsiniz. ÜTS ‘de kayıtlı ürün, firma bilgisi sorgulama yapabilirsiniz. saniye içinde E-Devlet üzerinden giriş yapmak üzere E-Devlet Kapısına yönlendirileceksiniz. Başarıyla giriş yapmanız durumunda Ürün Takip Sistemi otomatik olarak yüklenecektir.

You might be interested:  FAQ: Polislik Için Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

UTS kaydi nasil yapilir?

o ÜTS BAŞVURU uygulamasına e-imza, e-Devlet şifresi veya mobil imza ile giriş yapılır. Sistem’e yapılan girişin ardından Firma Başvurularım Ekranı görüntülenir. o Sağ üst köşede yer alan Kozmetik Firması Ekle düğmesine tıklanır. Kozmetik Firma Başvurusu Ekle penceresi görüntülenir.

Kremlerin kimyasal olup olmadığı nasıl anlaşılır?

– Bu karecikleriden koyu renkli olanlar, özellikle siyah renkli tüp içeriğinin tamamen kimyasallardan oluştuğunu gösterir. – Kırmızı renkli olanlar ürünün %70’in üzerinde kimyasal içerdiğini gösterir. Yeni bir kozmetik ürün alırken sadece bu kareciklere bakarak ürünün ne oranda kimyasal içerdiğini anlayabilirsiniz.

Kozmetik ürünlerini kim onaylar?

Kozmetik ürünler, 24/3/2005 tarihli ve 5324 sayılı Kozmetik Kanununun 7 nci maddesine dayanılarak; Avrupa Birliği Kozmetik Mevzuatının 76/768/EEC sayılı Konsey Direktifi ile 96/335/EC sayılı Komisyon Kararına paralel olarak hazırlanan; “ Kozmetik Yönetmeliği” kapsamında “Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu” tarafından

Kozmetik ürünleri Hangi Bakanlığa Bağlı?

Titck – Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu.

Barkod numarası nasıl sorgulanır?

Barkod sorgulama nasıl yapılır?

  1. Google Play Store’u açın ve “ barkod tarayıcı” araması yapın.
  2. İstediğiniz uygulamayı bulun, kurun ve ardından Android cihazınızda açın.
  3. Ekranın ortasında beliren kutuya kadar bir barkod veya QR kodu tutun.

ÜTS kodu nasıl alınır?

1 – https://utsuygulama.saglik.gov.tr/ UTS / linkinden “Bilgi Bankası” butonuna tıklayınız. 2 – “Tıbbi Cihaz Firması Listele” butonuna giriş yaparak “Vergi numarası” kısmına T.C. kimlik numaranızı yazınız. 3- Aynı sayfada “Sorgula” butonuna tıklayarak ÜTS Kurum numaranıza erişebilirsiniz.

ÜTS de kayıtlı olmayan ürünler sahte mi?

(1) Üretimi yapılan veya ithal edilen tüm tıbbi cihazlar ÜTS kaydı olması yasal olarak zorunludur. Kaydı olmayan ürünler kurum tarafından denetlenmemiş, uygunsuz ürünlerdir ve kayıt yaptırılmadan satışı yapılıyorsa yasal olarak suç işlenmektedir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Genel Sağlık Sigortası Ne Kadar Ödeyeceğim?

UTS belgesi ne demek?

Ürün Takip Sistemi (ÜTS), Tıbbi Cihaz Yönetmeliği, Vücuda Yerleştirilebilir Aktif Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği ve Vücut Dışında Kullanılan (İn Vitro) Tıbbi Tanı Cihazları Yönetmeliği kapsamındaki cihazların kaydına, izlenebilirliğine ve takibine ilişkin kayıt işlemlerinin yapıldığı ve bu kapsamdaki cihazların her türlü

ÜTS verme bildirimi nasil yapilir?

Ürün Hareketleri menüsü altındaki ‘TÜKETİCİYE VERME /KULLANIM/DİĞER BİLDİRİMLER’ butonu tıklanır. Açılan ekranda ‘Ürün Numarası (Barkod) ve Lot Numarası’ bilgileri girilip ‘SORGULA’ butonu tıklanır, Listelenen ürün seçilir ve sağ üst kısımdaki ‘TÜKETİCİYE VERME BİLDİR’ butonu tıklanır.

ÜTS den bayilik başvurusu nasıl yapılır?

1- UTS GİRİŞ SAYFASINA E-İMZA İLE GİRİYORUZ. 2- ALINAN BAYİLİKLER BUTONUNU TIKLIYORUZ. 3- SAĞ ÜST KÖŞEDEKİ BAYİLİK BAŞVURUSU EKLE BÖLÜMÜNE TIKLIYORUZ. 4- AÇILAN EKRANDAN BAYİLİK BAŞVURUSU YAPMAK İSTEDİĞİMİZ FİRMAYI SEÇİYORUZ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *