Sık sorulan: Sağlık Meslek Liselerinde Bölüm Ne Zaman Seçilir?

Meslek liselerinde ne zaman bölüm seçilir?

Milli Eğitim Bakanlığı yeni düzenlemesi ile beraber alan tercihleri artık 9. sınıfta gerçekleştiriliyor. Eski dönemlerde ise 10. sınıfta yapılan alan tercihleri, artık 9. sınıf bitmesi ile beraber aylarında gerçekleşmektedir.

9 sınıf alan seçimi ne zaman?

9. Sınıfa yeni başlayan öğrencilerimizin 26 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında https://e-okul.meb.gov.tr/ adresinden alan tercihi yapmaları gerekmektedir.

9 sınıf bölüm seçimi ne zaman yapılacak 2020?

9. sınıf öğrencilerinin alan seçim işlemlerini 26 Eylül – 1 Ekim 2020 tarihleri arasında e-okul üzerinden yapabilirsiniz.

Sağlık meslek liselerinde kaçıncı sınıfta bölüm seçilir?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeni düzenlemesine göre, Anadolu meslek liselerinde daha önce 10’uncu sınıfta yapılan alan ve dal seçimleri artık rehberlik hizmetlerinin ardından 9’uncu sınıflarda yapılacak.

Meslek lisesi alan seçimi 2020 ne zaman?

İşte detaylar MESLEK LİSESİ ALAN SEÇİM SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? Yerleştirme sonuçları e-Okul Sisteminden 2 Ekim 2020 tarihinde ilan edilecektir. Yerleştirme işlemleri, OBP (Ortaokul Başarı Puanı) ve tercih sıraları dikkate alınarak öncelikli olarak kendi okulu içindeki alanlara yapılacaktır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Sağlık Bakanlığı Bir Daha Ne Zaman Alım Yapacak?

9 sınıf alan seçimi ne zaman 2021?

9. ve 10. Sınıf öğrencilerimiz 7-18 Haziran 2021 tarihleri arasında alanlarına ait istedikleri dalları tercih edeceklerdir. Öğrencilerimiz bu işlemler için aşağıda bulunan Dal Seçim Formunu-EK-2 ‘yi doldurduktan sonra Okul İdaresine teslim ederek veya okula gelip EK-2 Formu okulda doldurarak dal seçimi yapacaklardır.

Alan seçimi nasıl yapılır 2021?

Tercih işlemleri veli tarafından bireysel olarak e -Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yapılacaktır. Ancak internetten başvuru yapamayan veliler için EK-1 form doldurulup imzalı olarak okul idaresine verilmesi durumunda veli adına okul idaresince de bireysel başvu- ru ekranından başvuru yapılabilecektir.

2020 Lise alan seçimi nasıl yapılır?

Lisede alan seçimi ne zaman 2020? Sorusu merak ediliyordu. Alan tercih işlemleri Tercih başvuruları 29 Haziran-10 Temmuz 2020 tarihleri arasında yapılacak. Tercih işlemleri veli tarafından bireysel olarak e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yapılabilecek.

Lise Sayısal Sözel ve Eşit Ağırlık ne zaman seçilir?

Lise öğrencileri dokuzuncu sınıf eğitiminden sonra, diğer 3 yıl sonrası için sözel, eşit ağırlık veya sayısal bölüm seçer. Bu yıllarda alacağı eğitim için ağırlıklı olarak hangi dersleri alacağına karar verir. Eşit ağırlık adı EA veya Türkçe-Matematik olarak bilinen TM adıyla da adlandırılır.

Lisede bölüm seçimi ne zaman 2020?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeni düzenlemesine göre, Anadolu meslek liselerinde daha önce 10’uncu sınıfta yapılan alan ve dal seçimleri artık rehberlik hizmetlerinin ardından 9’uncu sınıflarda yapılıyor. Bu yıl alan seçimi işlemleri 26 Eylül – 1 Ekim 2020 tarihleri arasında tamamlandı.

Lisede alan seçimi neye göre yapılır?

Lisede alan seçimi yapılırken öğrencinin ilgi alanlarına uygun bir seçim yapılması gerekmektedir. Başkasının etkisi ile seçilen bölümlerde başarı el de etmek daha zor olmaktadır. Bu yüzden de öğrencilerin alan seçimi yaparken ilgi alanlarına da özen göstermesi gerekmektedir.

You might be interested:  Kırıkkale Sağlık Bilimleri Fakültesi Nerede?

Anadolu lisesinde hangi meslekler var?

Anadolu Meslek Lisesi Bölümleri

 • Ağırlama ve Gıda Teknolojisi.
 • Bilgisayar.
 • Büro Yönetimi ve Sekreterlik.
 • Çocuk Gelişimi ve Eğitimi.
 • El Sanatları ve Teknolojisi.
 • Fotoğrafçılık.
 • İç Mekan Tasarımı
 • Resim.

Meslek dersleri kaçıncı sınıfta başlıyor?

Mesleki ve teknik Anadolu liselerinin 9. sınıfında alan eğitimine başlanır. 9. sınıftaki meslek dersleri bir alanın temel becerilerini kapsayacak şekilde tasarlanmış olup alanın tüm dallarında ortaktır.

Sağlık meslek lisesinden sonra ne olunur?

Sağlık Meslek Lisesi mezunlarının tercih edebileceği bölümlere ilişkin detaylar şöyle;

 • Tıbbi sekreterlik.
 • Hemşirelik.
 • Diş Protez Teknisyenliği.
 • Ortopedi Teknisyenliği.
 • Çevre Sağlığı Teknisyenliği.
 • Radyoloji Teknisyenliği.
 • Anestezi Teknisyenliği.
 • Laboratuvar Teknisyenliği.

Lisede dal seçimi nasıl yapılır?

Alana yerleştirme puanı, öğrencinin 9 uncu sınıf yılsonu başarı puanının %60 ı ile ortaokul sınıflarının yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının %40 ı toplanarak belirlenir. AMP meslek alanlarını seçmek isteyen öğrenciler sadece kendi okullarında bulunan alanları öncelik sırasına göre tercih edeceklerdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *