Sık sorulan: Sağlık Turizmi Sertifikası Nasıl Alınır?

Sağlık Turizm sertifikası nedir?

Uluslararası sertifikasyon kuruluşları tarafından verilecek Sağlıklı turizm sertifikası; havayolları, havalimanları ve diğer ulaşım araçları ile konaklama ve yeme-içme tesislerinde üst düzey sağlık ve hijyen koşullarının yerine getirildiğini belgeleyecek.

Sağlık Turizm sertifikası nereden alınır?

Başvurular USHAŞ web sitesi üzerinden alınacaktır. Uluslararası sağlık turizmi aracı kuruluşu yetkinlik kriterleri aşağıda yer almaktadır: 1. 14/9/1972 tarihli ve 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu uyarınca alınmış A Grubu seyahat acentası işletme belgesi sahibi olmak.

Sağlık turizmi şirketi nasıl kurulur?

Şahıs şirketi kuruluşunda öncelikle aşağıdaki evrakları hazırlamanız gerekmektedir ve bunların maliyeti ortalama 180 TL tutmaktadır.

 1. İmza Beyannamesi ( Noter )
 2. Nüfus Cüzdan Sureti ( Noter )
 3. Muhasebe Vekaleti ( Noter )
 4. İkametgah ( Nüfus Müdürlüğü )
 5. Kira Kontratı ya da Tapu Fotokopisi.

Sağlık turizmde aracı kuruluşlar yetki belgesini nereden almaktadır?

Yönetmeliğin 5. maddesi’nin 1. fıkrası’nda, uluslararası sağlık turizmi kapsamında faaliyette bulunabilmek için; sağlık tesisinin ve aracı kuruluşun uluslararası sağlık turizmi yetki belgesini Sağlık Bakanlığı’ndan alması gerektiği, bu belgeyi almayanların faaliyetlerinin Bakanlıkça durdurulacağı belirtilmektedir.

Tedavi turizm nedir?

1) Medikal Turizm (Tıp Turizmi ) Sağlık turizmi; kısaca bireylerin hem koruyucu hem tedavi edici hem rehabilite edici hem de sağlığı geliştirici hizmetleri almak amacı ile yaşadıkları ülke dışında bir ülkeye ziyaretleridir.

You might be interested:  FAQ: Sağlık Bakanlığı Başvuru Nasıl Yapılır?

Sağlık Turizmi Teşvikleri Nelerdir?

SAĞLIK TURİZMİ TEŞVİKLERİ

 • Tescil ve Koruma desteği;
 • Rapor ve Yurtdışı Şirket Alınıma Yönelik Danışmanlık Desteği;
 • Belgelendirme Desteği;
 • Reklam, Tanıtım ve Pazarlama Desteği;
 • Yurt Dışı Birim Desteği;
 • Danışmanlık Desteği;
 • Acenta Komisyon Desteği;
 • Tercümanlık Hizmetleri Desteği;

Güvenli turizm sertifikası nereden alınır?

Güvenli Turizm Sertifikası Nasıl Alınır? Güvenli Turizm Sertifikasının denetimi, bu belgeyi vermeye yetkisi bulunan akreditasyon firmaları tarafından gerçekleştiriliyor. Bu belgeyi alabilmek için tesislerin, yetkili kuruluşlarla iletişime geçmeleri ve denetim almaları gerekiyor.

Güvenli turizm sertifikası kimler almalı?

Yeni genelge ile halihazırda 50 oda ve üzeri kapasitedeki konaklama tesislerinin ” Güvenli Turizm Sertifikası ” olmadan hiçbir şekilde faaliyetine izin verilmeyecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 30 oda ve üzeri kapasitedeki tüm konaklama tesislerine de ” Güvenli Turizm Sertifikası ” alma zorunluluğu getirdi.

Güvenli turizm sertifikası kaç para?

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), oteller ve restoranlar için yatak kapasitesi ve metrekare büyüklüklerine göre sertifika ücretlerini açıkladı. Buna göre, sertifika bedeli 600 ve üzeri yataklı şehir otelinde 2 bin 200 TL iken resort otelde 2 bin 600 TL olarak belirlendi.

Sağlık turizmi şirketi ne iş yapar?

Sağlık turizmi işletmeciliği bölümünün ana amacı kişilere sağlıklı, güvenli ve konforlu bir ortam sunmaktadır. Özellikle kişilerin hastalıklarına göre iyi bir konaklama içerisinde olmasına yardımcı olmaktadır. Bu bölüm içerisinde bulunan kişilerin sağlık konuları hakkında oldukça bilgili olması gerekmektedir.

A grubu seyahat acentası belgesi nasıl alınır?

Seyahat acentası işletme belgesi almak isteyen tüzel kişiler, bir dilekçe ve varsa isim tesciline ilişkin belge ile seyahat acentası unvanı almak üzere T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurur.

A grubu acenta ne demek?

a) A Grubu Seyahat Acentası: Tüm seyahat acentalığı hizmetlerini yapar. b) B Grubu Seyahat Acentası: Kara, deniz ve hava ulaştırma araçlarına ilişkin rezervasyon ve bilet satışı hizmetleri ile A grubu seyahat acentalarının düzenledikleri turların biletlerinin rezervasyonunu ve satışını yapar.

You might be interested:  Soru: Fiziksel Aktivite Ile Sağlık Arasında Nasıl Bir Ilişki Vardır?

Turizm Yetki Belgesi nasil alinir?

Turizm İşletme Belgesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

 1. Adımıza düzenlenmiş noter onaylı vekaletname.
 2. Şirketi temsil ve ilzama yetkili kişilere ait noter tasdikli imza sirküleri.
 3. Ticaret Sicil Gazetesi.
 4. Tapu fotokopisi.
 5. Başvuru Ücreti Dekontu.
 6. İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı (Noter Onaylı)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *