Soru: Tiroid Bezi Alınan Bir Kişi Hangi Sağlık Sorunlarıyla Karşılaşır?

Tiroid bezi alınırsa ne olur?

Tiroid bezinin yetersiz hormon salgıladığı durumlarda metabolizma yavaşlar ve obezite ortaya çıkar. Obezite genellikle, göz çevresinde, göbek etrafında ve vücudun alt bölgelerinde kendini gösterir. Ayrıca tiroid hormon eksikliği kilo alımının yanısıra vücudun ödemli olmasına neden olur.

Tiroid bezi nasıl alınır?

Bu amaçla uygulanan çeşitli operasyonlar;

 1. Lobektomi: Tiroid bezinin yarısının çıkartılmasıdır.
 2. Subtotal tiroidektomi: Heriki lobda bir miktar tiroid dokusu bırakılarak tiroid bezinin çıkartılması
 3. Totale yakın tiroidektomi: Tek tarafta bir gramdan daha az tiroid dokusu bırakılarak tiroid bezinin çıkartılması

Tiroid bezi ilacı fazla gelirse ne olur?

Uygun dozda ve doktor kontrolünde kullanıldığında hiç bir yan etkisi olmayan bu ilaç, gereğinden fazla kullanıldığında çarpıntı, terleme, sinirlilik, el titremesi, kilo kaybı, kalp ritim problemleri, kalp kasında büyüme, kemik erimesi gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Tiroit bezinin çalışması için neler yapılmalı?

Bunun için özellikle şu 10 besini düzenli olarak tüketmenizde yarar var:

 • İyot: Kabuklu deniz ürünleri ve deniz yosunları, deniz börülcesi, yumurta, süt ve süt ürünleri, kızılcık, kaya tuzu, yeşil yapraklı sebzeler…
 • Selenyum:
 • Çinko:
 • Yağda çözünen vitaminler:
 • A vitamini:
 • D vitamini:
 • E vitamini:
 • K2 vitamini:
You might be interested:  Hızlı Cevap: Genel Sağlık Sigortası Tescil Tarih Aralıkları Ne Demek?

Tiroit bezi yavaş çalışırsa ne olur?

Hipotiroidi, tiroit bezinin az çalışmasına bağlı olarak tiroid hormonlarının az salgılanmasıdır. Bu hormonlar metabolizmamızı düzenlediğinden, kana az hormon salgılanmasına bağlı olarak halsizlik, yorgunluk, ciltte kuruluk ve dökülme, müdahale edilmeyen vakalarda dilde büyüme, seste boğuklaşma ortaya çıkabilir.

Tiroid kanserinin belirtileri nelerdir?

Tiroid Kanseri Belirtileri

 • Boyunda şişlik ve yumru.
 • Nefes almada zorluk.
 • Ses kısıklığı
 • Yutma güçlüğü
 • Kemik erimesi.
 • Boyundan kulaklara doğru ağrı
 • Kan ve kolesterol değerlerinde düşüş
 • Yorgunluk.

Tiroid nodülü ameliyatı zor mu?

Tıpkı bir kabağın içini oyar gibi tiroid bezinin içini oyarak nodülün çıkartılması kolay, hızlı ve komplikasyon riski düşük bir işlemdir. Ancak böyle bir cerrahi sonrası nüksler kaçınılmazdır çünkü nodülün alındığı tiroid bezinde sonradan nodül oluşma riski oldukça yüksektir ve bunun için tekrar ameliyat gerekecektir.

Tiroit ameliyatı ne kadar?

Tiroid ameliyatı, geriye tiroid dokusu bırakılmayacak şekilde yapılmaktadır. Geride tiroid dokusu bulundurmak genellikle sorun olmaktadır. Ameliyat açık cerrahi ile uygulandığında yarım saat ya da bir saat kadar sürmekte, robotik cerrahi ile uygulandığında ise 1 – 1,5 saat kadar sürebilmektedir.

Tiroid ameliyatı hangi durumlarda olur?

Cerrahiden sonra, tedaviye radyasyon tedavisi ve hormon ilaçlarıyla devam edilir. Tiroit kanseri ameliyatında, kanser lenf düğümüne sıçramışsa genellikle tüm tiroit bezi alınır. Eğer lenf bezlerine sıçramış ise lenf bezleri de alınabilir. Tiroit bezinin tümünün alınması genellikle tercih edilir.

Tiroid ilacının yan etkileri nelerdir?

Bu ilaçları kullananlarda özellikle yeni başlayanlarda çarpıntı, uyku kaçması, göğüs ağrısı, sinirlilik, ayak krampları, ellerde titreme, nefes darlığı, baş ağrısı gibi yakınmalar ortaya çıkabilir. Geçici olarak saç dökülmesi, adet düzensizlikleri olabilir.

Tiroid krizi nasıl olur?

Tiroid bezinin normalden fazla hormon salgıladığı hastalık durumudur. Başlıca belirtileri ateş, terleme, ellerde titreme, çarpıntı, aşırı sinirlilik ve zayıflamadır. Ayrıca saç dökülmesi, göz kürelerinde büyüme, diyare de görülebilir.

You might be interested:  Soru: Sağlık Bakanlığı Eş Durumu Tayini Ne Zaman Belli Olur?

Tiroid bezinin yetersiz çalıştığını nasıl anlayabiliriz?

Hipotiroidinin belirtileri; halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, kabızlık, çabuk üşüme ve soğuğa tahammülsüzlüktür. Bazen dermatolojik hastalıklardan kaynaklandığı düşünülen cilt kuruluğu, ciltte kabalaşma, turuncuya dönen renk değişiklikleri de tiroit bezinin az çalışması nedeniyle gelişebilir.

Tiroid bezinin çalışması için ne yemeli?

Tiroid bezi az çalışan hastaların tiroid bezi hızlandırmak için:

 • Sebze ve meyve tüketimini arttırmaları,
 • Protein oranı yüksek gıdalar tüketmeleri,
 • Haftada en az 2 defa balık yemeleri,
 • Omega 3 yağ asitleriyle takviye vücutlarına takviye yapmaları,
 • A, C ve E vitamini yüksek besinlerle öğünlerini oluşturmaları,

Tiroid bezi nasıl hızlandırılır?

Tirozin: Tiroid hormonunuzun fonksiyonlarını düzgün şekilde yerine getirebilmesi için avokado, muz, kabak çekirdeği, susam ve yumurta gibi besinleri tüketin. Selenyum: Buğday rüşeymi, tam tahıllar, ceviz ve sarımsak, soğan, mantar ve ıspanak gibi sebzeler selenyum zenginidir.

Tiroid az çalışırsa ne yememeli?

Yeşil yapraklı sebzeler, renkli sebzeler ve meyveler, çok iyi birer mineral, vitamin, antioksidan ve lif kaynağıdırlar. Ancak lahana, ıspanak, brokoli, soya fasulyesi, turp, tatlı patates, şeftali, avokado gibi gıdalardan uzak durmak gerekli çünkü bunlar tiroid hormonlarını azaltırlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *