Tiroit Bezi Alınan Bir Kişi Hangi Sağlık Sorunlarıyla Karşılaşır?

Tiroid bezi alınırsa ne olur?

Tiroid bezinin yetersiz hormon salgıladığı durumlarda metabolizma yavaşlar ve obezite ortaya çıkar. Obezite genellikle, göz çevresinde, göbek etrafında ve vücudun alt bölgelerinde kendini gösterir. Ayrıca tiroid hormon eksikliği kilo alımının yanısıra vücudun ödemli olmasına neden olur.

Tiroid bezi nasıl alınır?

Bu amaçla uygulanan çeşitli operasyonlar;

 1. Lobektomi: Tiroid bezinin yarısının çıkartılmasıdır.
 2. Subtotal tiroidektomi: Heriki lobda bir miktar tiroid dokusu bırakılarak tiroid bezinin çıkartılması
 3. Totale yakın tiroidektomi: Tek tarafta bir gramdan daha az tiroid dokusu bırakılarak tiroid bezinin çıkartılması

Tiroid bezi ilacı fazla gelirse ne olur?

Uygun dozda ve doktor kontrolünde kullanıldığında hiç bir yan etkisi olmayan bu ilaç, gereğinden fazla kullanıldığında çarpıntı, terleme, sinirlilik, el titremesi, kilo kaybı, kalp ritim problemleri, kalp kasında büyüme, kemik erimesi gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Tiroid ameliyatı sonrası neler olur?

Ameliyattan sonra tiroid hormonu düzeyi normale geldiğinden iştah ve sindirim düzelir ve kilo almaya başlanır. Bu nedenle dikkat edilmelidir. Ameliyatta tiroid bezine yakın komşuluk gösteren ve kalsiyum salgılayan paratiroid bezlerinin kanlanma bozukluğu ya da zarar görmesine bağlı kandaki kalsiyum seviyesi düşebilir.

You might be interested:  Soru: Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır 2019?

Tiroit bezi yavaş çalışırsa ne olur?

Hipotiroidi, tiroit bezinin az çalışmasına bağlı olarak tiroid hormonlarının az salgılanmasıdır. Bu hormonlar metabolizmamızı düzenlediğinden, kana az hormon salgılanmasına bağlı olarak halsizlik, yorgunluk, ciltte kuruluk ve dökülme, müdahale edilmeyen vakalarda dilde büyüme, seste boğuklaşma ortaya çıkabilir.

Tiroid bezlerinin çalışması için neler yapılmalı?

Bunun için özellikle şu 10 besini düzenli olarak tüketmenizde yarar var:

 • İyot: Kabuklu deniz ürünleri ve deniz yosunları, deniz börülcesi, yumurta, süt ve süt ürünleri, kızılcık, kaya tuzu, yeşil yapraklı sebzeler…
 • Selenyum:
 • Çinko:
 • Yağda çözünen vitaminler:
 • A vitamini:
 • D vitamini:
 • E vitamini:
 • K2 vitamini:

Tiroit ameliyatı ne kadar?

Tiroid ameliyatı, geriye tiroid dokusu bırakılmayacak şekilde yapılmaktadır. Geride tiroid dokusu bulundurmak genellikle sorun olmaktadır. Ameliyat açık cerrahi ile uygulandığında yarım saat ya da bir saat kadar sürmekte, robotik cerrahi ile uygulandığında ise 1 – 1,5 saat kadar sürebilmektedir.

Tiroid ameliyatı hangi durumlarda olur?

Cerrahiden sonra, tedaviye radyasyon tedavisi ve hormon ilaçlarıyla devam edilir. Tiroit kanseri ameliyatında, kanser lenf düğümüne sıçramışsa genellikle tüm tiroit bezi alınır. Eğer lenf bezlerine sıçramış ise lenf bezleri de alınabilir. Tiroit bezinin tümünün alınması genellikle tercih edilir.

Zehirli guatr ameliyat şart mı?

Zehirli guatr teşhisinin konulmasının ardından tiroid nodüllerinin fazla tiroid hormonu salgılaması sonrasında “hipertiroidi” görülebilmektedir. İlk olarak ilaç tedavisi ile hormon seviyelerinin normale indirilmesi gerekmektedir. Gereklilik halinde daha sonra cerrahi tedavi önerilmektedir.

Tiroid ilacının yan etkileri nelerdir?

Bu ilaçları kullananlarda özellikle yeni başlayanlarda çarpıntı, uyku kaçması, göğüs ağrısı, sinirlilik, ayak krampları, ellerde titreme, nefes darlığı, baş ağrısı gibi yakınmalar ortaya çıkabilir. Geçici olarak saç dökülmesi, adet düzensizlikleri olabilir.

Tiroid krizi nasıl olur?

Tiroid bezinin normalden fazla hormon salgıladığı hastalık durumudur. Başlıca belirtileri ateş, terleme, ellerde titreme, çarpıntı, aşırı sinirlilik ve zayıflamadır. Ayrıca saç dökülmesi, göz kürelerinde büyüme, diyare de görülebilir.

You might be interested:  Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Tiroid bezinin yetersiz çalıştığını nasıl anlayabiliriz?

Hipotiroidinin belirtileri; halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, kabızlık, çabuk üşüme ve soğuğa tahammülsüzlüktür. Bazen dermatolojik hastalıklardan kaynaklandığı düşünülen cilt kuruluğu, ciltte kabalaşma, turuncuya dönen renk değişiklikleri de tiroit bezinin az çalışması nedeniyle gelişebilir.

Tiroit ameliyatı kaç günde iyileşir?

Tiroid bezi ameliyatı sonrasında iki gün hastanede kalan hasta sonrasında evine gönderilir ve tam iyileşme süresi yaklaşık 1 hafta ile 10 gün arasındadır.

Guatr ameliyatından sonra nelere dikkat edilmeli?

10- GUATR AMELİYATINDA TABURCULUKTAN SONRA Ameliyattan sonra yaranın 2-3 gün kapalı kalması yeterlidir. Üçüncü günden sonra tekrar pansuman gerekmez. Yara kendiliğinden eriyen gizli dikişlerle yaklaştırılmış ise dikiş alınması gerekmez. Erimeyen dikişle yaklaştırılmış ise 3. gün dikiş alınır.

Tiroid ameliyatı sonrası kilo alınır mı?

Sentetik hormonlar ile tiroid hormon düzeyleri normal düzeye gelene kadar ve bu hormon düzeylerinin tam olarak dengeye oturana kadar kilo alımı olabilir. Hastalar hem ameliyat sonrası iyileşme döneminde hareketlerini azaltmaları ve beslenmelerine dikkat etmemeleri nedeni ile bu kilo alımı daha fazla olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *