Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır Sağlık?

Online vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

Online vajinismus tedavisi, internetten online olarak görüntülü olarak destek verilmesidir. Tedavi kişiye göre belirlenmekte ve 4 ile 8 görüşme arasında değişebilmektedir. Online internet vajinismus, fiziksel olarak alacağınız bilişsel ve davranışsal online tedaviye uyarlanmakta ve paralel şekilde ilerlemektedir.

Vajinismus tedavisini kim yapar?

Vajinismus Tedavisi için Psikolog, Psikiyatr, Jinekolog Bu nedenle gerekli eğitimleri almış olan psikiyatrist, psikolog, kadın doğum uzmanı veya aile danışmanı hastalara faydalı olacaktır. Vajinismus tedavisinde hastaya çok yönlü yaklaşabilmek en önemli noktalardandır.

Vajinismus botoks tedavisi nasıl yapılır?

Vajinismusta botulinum toksin enjeksiyonu lokal anestezi eşliğinde veya hafif sedasyonla rahatlıkla yapılabilir. Öncelikle kuru toz halindeki botulinum toksin serum fizyolojik ile sulandırılır. Daha sonra uzun iğnelerle vajinanın alt kısmında yer alan pelvik kasların içine enjekte edilir.

Vajinismus ne kadar sürede tedavi edilir?

Genelde vajinismus tedavileri uygulanan klasik yöntemlerle ortalama 3-6 ay arasında sürer. Ancak bu süre doğru merkezde ve uygulanacak doğru tedavi şekli ile bir kaç güne kadar inebilir.

Vajinismus tedavisi evde nasıl yapılır?

Vajinismus hastalığını yenmek için evde kendi başınıza yapabileceğiniz bazı egzersizler:

 1. Rahatlama ve Nefes egzersizi.
 2. Ayna egzersizi.
 3. Genital masaj ve Dokunma (Sensate focus)
 4. Kegel egzersizi.
 5. Parmak egzersizi.

Vajinismus nasıl düzelir?

Vajinismus tedavisinde en önemli amaç, cinsel ilişkide istem dışı çalışan kasların kontrolünün sağlanmasıdır. Vajinismus egzersizleri arasında en sıklıkla;

 1. Ayna egzersizi,
 2. Masaj (sensate focus),
 3. Kegel egzersizleri,
 4. Pelvik taban rehabilitasyonu,
 5. Parmak egzersizleri,
 6. Dilatör çalışmaları yer almaktadır.
You might be interested:  Sık sorulan: Sağlık Turizmi Sertifikası Nasıl Alınır?

Vajinismus olduğumu nasıl anlarım?

Vajinismus olduğumu nasıl anlarım?

 1. CİNSEL İLİŞKİNİN GERÇEKLEŞEMEMESİ
 2. CİNSEL İLİŞKİYE GİRMEYE ÇALIŞTIĞINDA AĞRI VE KORKU İLE İSTEMSİZ KASILMA.
 3. ÖN SEVİŞMEDE SORUN YAŞAMAMASINA RAĞMEN İLİŞKİYİ TAMAMLAYAMAMA.
 4. İLİŞKİNİN AĞRILI OLMA.
 5. HAZ YERİNE KORKUYA ODAKLANMA şikayetiniz varsa, VAJİNİSMUS olabilirsiniz.

Cinsel hastalık testi Hangi bölüm?

Erkekte çoğunlukla idrar yollarındaki enfeksiyon,akıntı veya yaralar ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Cinsel yaşamı da doğrudan etkileyen CYBH tedavisi için, üroloji doktorları bu konuda yetkindir.

Vajinismus ilişkiye girebilir mi?

Vajinismus Belirtilerindeki Farklılıklar Bazı kadınlar vajinalarına tampon, fitil koyabilir ve jinekolojik muayeneyi olabilir. Fakat cinsel ilişkiye giremez. Bazıları kısmen cinsel ilişkiye girebilir fakat bu çok ağrı ve acı veren bir süreçtir.

Vajinismus Botoks nedir?

Vajinismusta botoks ( botox ) tedavi uygulamaları genel anestezi altında yani hasta uyurken, vajina içine yapılan enjeksiyon şeklindedir. Botoks ( botox ) vajina içine enjekte edilmekte ve bu şekilde hasta evine gönderilmektedir. Vajinal kasların gevşemesi için ise belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

Vajinal botoks neden yapılır?

Vajinismus hastalığı tedavisinde botulinum toksin uygulaması vajinal kasların geçici felç (paralizi) edilerek kasılmalarının engellenmesi amacıyla düşünülmüştür. Bu amaçla vajinismus hastalarında vajinal kaslarının içine anestezi altında yapılmıştır.

Vajinismus düzelir mi?

Vajinismus sorunu kendiliğinden geçmez ve kendiliğinden iyileşme olacak diye beklenen sürede vajinismusun derecesi daha da ağırlaşır. Vajinismus, ülkemizde en sık görülen cinsel işlev bozuklukları arasında gelmektedir. Halk arasında “İlk gece korkusu” olarak da adlandırılır.

Vajinismus tekrar eder mi?

Vajinismus problemi doğru yerlerde tam olarak tedavi edilmediği zaman tekrar etme olasılığı yüksektir. Ayrıca tedavi süreci tamamlanmayan hastalarda tekrar ortaya çıkma olasılığı yüksektir. Bu gibi durumların haricinde hastalığın nüksetme (tekrarlama) durumu oldukça nadirdir.

Vajinismus ne zaman başlar?

Vajinismus genellikle cinsel yaşamın başlangıcında, bizim ülkemizde sıklıkla evliliğin ilk gecesinde ilk cinsel birleşme denendiğinde ortaya çıkar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *