Hangi Sağlık Sigortasına Bağlıyım?

Sağlık sigortam var mı nasıl öğrenirim?

E-devlet sistemine şifreniz ya da mobil imzanız ile giriş yaptıktan sonra sağ üstte yer alan arama kutucuğuna “GSS Borç Dökümü” yazarak arama yaptığınızda karşınıza ilk çıkan Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama linkine tıklayarak sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

Sosyal güvencem ne?

Sosyal güvenlik, insanların gelirlerine bakılmaksızın toplum huzurunu ve refahını bozan sosyal tehlikelerin verdiği zararlardan “insan hakkı” ve esas itibariyle de “devlet görevi” olarak primli ya da primsiz sistemlerin kullanılması, kişilerin sosyal tehlikelerin zararlarından kurtarılma güvencesidir.

Yanımda çalışan sigortalıları nasıl görebilirim?

SSK sorgulama işlemlerinin yapılması için e devlet kapısına giriş yapılmalıdır. TC kimlik numarası ve e devlet kapısı şifresi ile yapılacak giriş sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri arasında yer alan 4A hizmet dökümüne tıklanması SSK sorgulama işlemlerinin tamamlanması için yeterlidir.

Tazminatimi nereden ogrenebilirim?

TC kimlik no ile SSK SGK hizmet dökümü sorgulama ve tazminat hesaplama işlemleri milyonlarca vatandaş tarafından takip ediliyor ve sorgulanıyor. 4A, 4B ve 4C olarak üç grupta ele alınan sigorta sahipleri, E-Devlet üzerinden E-Devlet şifresi ve TC kimlik no ile istediği sorgulamayı yapabilmektedir.

Sigortam var mı nasıl öğrenirim e devlet?

kimlik numaranız ve bu şifre ile giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra sol tarafta yer alan ” E -Hizmetler” seçeneğini tıklayın. Açılan ekrandan “Sosyal Güvenlik Kurumu” (SGK) başlığını bulun. Altında yer alan seçeneklerden “4A SGK Hizmet Dökümü” yani SSK hizmet dökümü için “4A Hizmet Bilgisi” ni tıklayın.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Devlet Hastanesinden Sağlık Raporu Nasıl Alınır 2018?

SSK Sorgulama aktif ne demek?

Çalışan işçi, memur, esnaf, tüccar, çiftçi, muhtar ve isteğe bağlı sigortalılara aktif sigortalı diyoruz. Emekli, malul, ölen sigortalının eşi ve çocukları ile sürekli iş göremezlik geliri alanlara da pasif sigortalı diyoruz.

Çocuğumun sigortası kimin üzerine?

* Anne veya babası hayatta olup genel sağlık sigortası kapsamında olan 18 yaş altındaki tüm gençler sağlık hizmetlerini anne veya babası üzerinden alabilmektedirler. * Anne ve babası hayatta olmayan 18 yaş altı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler ise devlet tarafından ücretsiz genel sağlık sigortalısı sayılmaktadır.

Sosyal güvence Kaç yaşına kadar?

Öğrenciliği sırasında anne/babasının bakmakla yükümlü olduğu çocuğun sigortası 5510 sayılı Kanun ile değişikliğe uğradı. 5510 sayılı kanun öncesi, kız çocukları evlenene kadar veya boşandıktan sonra ölene kadar erkek çocukları ise 25 yaşına kadar eğitim şartı aranmaksızın anne veya babaları üzerinden sağlık

E-devlet yeşil kart sorgulama nasıl yapılır?

Yeşil Kart Başvuru Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

  1. E – devlet başvuru sorgulama işlemleri için an sayfada yer alan “Giriş Yap” seçeneğine tıklanmalıdır.
  2. Giriş sayfası açıldıktan sonra, T.C.
  3. “Giriş” butonuna tıklandıktan sonra, SGK poliçe sorgulama ekranından, yeşil kart bölümüne gidilmeli ve sorgulama başlatılmalıdır.

Kaç günüm olduğunu öğrenmek istiyorum?

SGK gün sorgulama yapmak için www.sgk.gov.tr ya da e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Gerekli kimlik bilgilerinizi ve T.C. numaranızı kullanarak www.turkiye.gov.tradresinden şifresiz olarak SGK gün sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Kimler SGK’lı olamaz?

SGK ‘dan Yararlanma Şartları Nelerdir? 18 yaşını doldurmamış ve tıbben başkasının bakımına muhtaç olan kişiler için SGK ‘dan yararlanma şartı aranmamaktadır. Ayrıca analık, trafik kazası, acil durumlar, iş kazası ile meslek hastalığı durumlarında da herhangi bir yararlanma şartı aranmamaktadır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Hacettepe Sağlık Bilimleri Fakültesi Hangi Kampüste?

SGK borç yapılandırması nasıl yapılır?

Başvurular 30 Eylül 2021 tarihine kadar, e-sigorta kanalıyla internet üzerinden yapılabileceği gibi, şahsen veya posta yoluyla bağlı bulundukları sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine de yapılabilir.

Poliçe no nasıl öğrenilir?

Adres kodunu bilmeyen poliçe sahipleri adreskodu.dask.gov.tr adresinden gerekli bilgileri doldurarak öğrenebilecekleri gibi DASK numarasını bilmeyen poliçe sahipleri Alo DASK 125 hattını arayarak T.C. kimlik numarasıyla veya adres bilgisi ile DASK numarasını öğrenebilmektedir.

Sigorta iştira ne demek?

Sigortacılıkta iştira ne demektir? Birikimli hayat sigortalarında sigorta şirketinin, poliçe özel şartlarında yazılı asgari sürenin geçmesi ve bu süreye ait primlerin ödenmesinden sonra sigorta ettirenin talebi ile kar paylı birikim tutarını ödeyerek poliçeyi satın alması ve sonlandırmasıdır.

SGK tazminat nasıl hesaplanır?

Kıdem Tazminatı Hesaplama İşlemi

  1. Çalışanın çalıştığı toplam süre belirlenir.
  2. Çalışanın çalıştığı toplam yıl sayısı ile aldığı son brüt ücret (yol, yemek ve diğer yan ödemelerle birlikte) çarpılır.
  3. Tam yıl sürenin dışında kalan sürenin toplam gün sayısı belirlenir ve günlük brüt ücretle çarpılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *