Soru: Nikah Için Sağlık Raporu Ne Kadar Geçerli?

Evlilik için sağlık raporu ayrı ayrı alınır mı?

Evlilik için sağlık raporu veren hastaneler hangileri diye merak edenler için hemen açıklayalım: Evlilik sağlık raporu tetkiklerini aile hekimliklerinde, toplum sağlığı merkezlerinde, devlet hastanelerinde ya da özel hastanelerde yaptırabilirsin.

Evlilik işlemleri ne kadar sürüyor?

12- Nikah İşlemleri Kaç Gün Sürer? Nikah işlemleri için gerekli belgeleri toparlamak, mesai saatlerinde alınacak belgeler, belgelerin alınacağı yerlerin birbirine olan uzaklığı gibi durumlar söz konusu olduğunda 2 veya 4 gün arasında tamamlanabileceğini söyleyebiliriz.

Nikah günü ne kadar zaman önce alınmalı?

kimlik numarası olmayan nüfus cüzdanları ile işlem yapılamamaktadır. Bu gerekli evrakları tamamladıktan sonra 6 ay içerisinde ikamette bulunduğunuz bölgedeki evlenme memurluğuna başvurup nikahınız için tarih alabilir ve nikah işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Nikah evrakları kaç ay geçerli?

E) Evrakların geçerlilik süresi 6 aydır (180 gün). F) Nikâh tarihlerini ertelemek veya iptal etmek isteyen çiftlerin en az 10 gün önceden evlendirme memurluğuna şahsen yazılı olarak gerekçelerini bildirmeleri gerekmektedir.

Evlilik sağlık raporunda neler var?

Nikah işlemleri için gerekli olan sağlık raporunda genellikle kan tahlili ve akciğer filmi istenmektedir. Kan testleri ile beraber kan grubu belirlenir ve hepatit, frengi ve AIDFS gibi hastalıkların var olup olmadığı kontrol edilir. Ayrıca çiftlerin kan uyuşmazlığı olup olmadığı da kan testleri ile belirlenmektedir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Sağlık Kurumları Işletmeciliği Dgs Ile Hangi Bölümlere Geçebilir 2017?

Evlilik muayenesi nasıl yapılır?

Öncelikle tüm tetkikleri öğrenmek için evlenme dairesine başvurmak şarttır. Ardından bir sağlık kuruluşuna gidip istenilen muayene, kan alımı gibi işlemler yerine getirilir. Bu sonuçları da aile hekimine onaylatmak gerekir. Artık imzalı sağlık raporunuz hazır!

Nikah günü en fazla kaç gün sonraya verilir?

Nikah Günü Kaç Gün Sonraya Verilir? Nikah başvurusu için gerekli belgeleri tamamlayan çiftlerin evlendirme dairesine başvurmasından sonra en erken 24 saat sonrasına nikah tarihi veriliyor.

Evlilik vekaleti nasıl verilir?

VEKALETNAME: Evlenecek çiftlerin beraber gelmeleri veya gelemeyen adayın vekalet vermesi zorunludur. Bunun için noterden ÖZEL VEKALETNAME düzenlenmesi ve bu vekaletnamede VEKALET VEREN ile VEKİLİ ve EVLENECEĞİ KİŞİNİN tam kimliği ile evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğu açıkça belirtilmesi şarttır.

Nikah günü aldıktan sonra iptal edilir mi?

Almış olduğunuz nikah tarihini iptal ettirmek veya ertelemek isteyen vatandaşlarımız nikah günü aldığı belediyeye bunun için başvuruda bulunmalıdırlar. Genel itibariyle nikah tarihinden 1 hafta önce başvurunuzu iptal ettirebilir veya erteyebilirsiniz. Aksi durumda nikah ücreti sizden yine de talep edilir.

Aynı gün içinde nikah kıyılır mı?

Artık mevzuatta “yıldırım nikahı” diye bir olgu yok. Yıldırım nikahı ve diğer nikah işlem ve başvuruları aynıdır. Belgeler tamamlandığı taktirde 2-3 gün içinde nikah işlemi yapılabilmektedir.

Iki defa resmi nikah kıyılır mı?

Ülkemizde halkın dini nikâha manevi açıdan önem verdiği unutulmamalı. Ama yalnızca dini nikâh, kanun karşısında kadının ve çocuklarının medeni haklarını koruyamıyor. Hatta müftüler, resmi nikâhtan hemen sonra devreye girebilir, böylece de her iki nikâh pekâlâ aynı anda kıyılabilir.

Resmi nikah tazeleme nasil oluyor?

Kanunen nikah tazeleme yoktur. Ancak tespiti halinde çiftlere aşılama, eğitim ve danışmanlık hizmeti verilir.

  1. Hepatit B ve C ‘de ise diğer eşe bir aşı uygulanmaktadır.
  2. Vurulan aşıdan 1 ay sonra sağlıklı eşe tekrar kan testi yapılır.
  3. Bu genellikle çok nadir görülen bir durumdur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *